Protihlukové stěny ze skla jsou pro ptáky smrtící pastí, přesto se staví dál

Skleněné protihlukové stěny jsou pro ptáky smrtící pastí. Jsou na nich sice ptačí siluety, ale těch se ptáci nebojí a do stěn dál narážejí a hynou. Ornitologové na to upozorňují už léta. Přestože někteří investoři zareagovali, například ve Žďářu nad Sázavou nedávno postavili průhlednou stěnu naprosto nevhodně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obhlídka protihlukové stěny za žďárským soudem potvrdila, že sklo je pro ptáky nebezpečnou překážkou

Obhlídka protihlukové stěny za žďárským soudem potvrdila, že sklo je pro ptáky nebezpečnou překážkou | Foto: Daniel Burda

25metrovou protihlukovou stěnu zkrápí déšť. Teď je sklo vidět dobře. Před pár dny tomu tak asi nebylo. Na místě je ornitolog Jaromír Čejka, právě se sklání k mrtvé sýkorce.

„Já to vidím poprvé a vůbec nechápu, proč je z plastu, proč je průhledná, když existují desítky jiných materiálů. Ta sýkorka jednoznačně zahynula nárazem do stěny. Byť jsou tady nainstalovány siluety, které mají drobné ptactvo odstrašit, tak je to úplně k smíchu. To jsou siluety krkavce velkého, čili žádného dravce,“ vysvětluje Čejka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nevhodné protihlukové stěně ve Žďáru nad Sázavou informoval reportér Daniel Burda

Takový nešvar je v Česku běžný. Pod stěnou u Ostravy v roce 2008 ornitologové našli 150 mrtvých ptáků 40 druhů. Podobné problémy teď hlásí třeba i z pražské Karlovarské ulice.

„Jsou to siluety pro siluety. Těch ptáků tu mohlo ležet více, ale potulují se tu polodivoké kočky a jiní predátoři, kteří mohou uhynulého ptáka odnést. Je to na hranici pozemku, kde je sad a zahrádka. V tomto podzimním čase se ptáci stěhují do lidských sídel za potravou a ke krmítkům. V tomto místě je to pro ně velmi nebezpečné,“ říká Čejka a dodává:

„Na tomto místě se bude muset nainstalovat speciální fólie. Průhlednost zůstane zachována, rozruší ale průletový prostor různými čarami. Navštívíme příslušný odbor městského úřadu ve Žďáře a na tuto skutečnost je upozorníme.“

Jaromír Čejka nebere situaci na lehkou váhu. Ptactva ubývá, i pták, jehož jméno nosí, je ohrožený druh. Populace čejky se za posledních 30 let snížila o 90 procent.

Daniel Burda, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme