Pruhy chrání zebry před hmyzem, domnívají se v nové studii vědci

Maďarští a švédští vědci zjistili, že pruhy na zebří kůži odráží světlo tak, že je chrání před dotěrným hmyzem. Vědci postavili 4 barevné atrapy zvířat do volné přírody, potřeli je lepidlem a pak počítali, kolik much a jiného hmyzu se nalepilo. Překvapivě nejmíň jich bylo na pruhovaném modelu zebry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zebra Grévyho

Zebra Grévyho | Foto: J. Pluháček, ZOO Ostrava

Zoology otázka zebřích pruhů dlouhodobě zajímá. Na zmiňovaný pokus se dívá český zoolog Evžen Kůs trochu rezervovaně.

„Možná je to přání otce myšlenky. Trošku mě zaráží, že se to dělalo na atrapách a ne na živých zvířatech. Hmyz se neřídí nejen zrakem, ale používají i další receptory, podotýká Kůs.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hmyz se neřídí nejen zrakem podotýká zoolog Evžen Kůs k novému vysvětlení zebřích pruhů.mp3

Podle něj to není jednoznačné vysvětlení ani z důvodu, že některé druhy zeber mají i hnědé mezipruhy.

Zebry jsou stádová zvířata a využívají své rozkladné zbarvení ke zmatení predátorů. Jedinec pak zaniká na pozadí stáda.

„Když zvíře stojí osaměle, tak to tetelení vzduchu taky napomáhá tomu zvířeti,“ vysvětluje zoolog další a známější vysvětlení charakteristického zbarvení zeber.

Vědci doposud netuší proč jsou pruhované jen zebry.

„Podle té teorie, ty nejužší pruhy odpuzují nejvíc hmyz. Zebra Grévyho, která má proužky nejužší, by měly být bez hmyzu – myslím si, že tak to nefunguje,“ argumentuje vůči nové teorii Kůs.

Jakub Viliš, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme