Průzkum VŠCHT: Ryby z českých řek obsahují nebezpečné chemické látky

Podle průzkumu vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a sdružení Arnika obsahují ryby z českých řek nebezpečné chemické látky. Vědci po celý rok zkoumali říční sedimenty a těla ryb z řek na území celé České republiky. Hlavním zjištěním průzkumu údajně je, že bromované a fluorované látky, které dlouho přetrvávají v životním prostředí a které se běžně nesledují, jsou přítomny ve většině říčních sedimentů a ryb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ryby (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

V říčních sedimentech a rybách byly nalezeny perfluorované látky. Jsou to látky, které se přidávají do různých výrobků, aby se například nesmáčely vodou nebo odpuzovaly mastnotu. Běžně se s těmito látkami setkáme v domácnosti – obsahuje je teflonová pánev i obal od pizzy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petrlík.mp3

Perfluorované látky přetrvávají dlouhou dobu v životním prostředí, aniž by se rozkládaly a kumulují se, proto se objevily i ve větším vzorku sedimentů a téměř ve všech vzorcích ryb.

Pokud člověk perfluorované látky konzumuje ve větším množství, tak se skladují v těle a není možné se jich zbavit téměř za celý život.

Vysoké koncentrace látek byly nalezeny hlavně v oblastech, kde se kumuluje průmysl nebo v sousedství závodů, které ukládají nebezpečné odpady nebo zpracovávají odpady.

Perfluorované sloučeniny mají výjimečné fyzikální a chemické vlastnosti, které je činí cennými při použití v různých odvětvích. Jsou to látky chemicky inertní, vysoce tepelně stabilní, hydrofobní (odpuzují vodu), ale i oleofobní (odpuzují olej) povahy.

„Například v rybách z řeky Bíliny v Ústí nad Labem nebo v Liberci, kde je kumulace textilního průmyslu nebo spalovna komunálních odpadů,“ říká jeden z autorů průzkumu a expert ze sdružení Arnika Jindřich Petrlík.

Některé ze zjištěných látek jsou zakázané Stockholmskou úmluvou, nicméně zatím nejsou stanovené zákonné limity.

„Zákony vždycky pokulhávají za zjištěními vědy a dokonce za mezinárodními úmluvami. Studie poukazuje na to, že je potřeba začít soustavně látky monitorovat, zjišťovat, jaké jsou jejich koncentrace a současně jsou signálem, že by zákony měly být přísnější a to nejen české, ale i mezinárodní,“ dodává Petrlík.

Michaela Vydrová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme