První papouščí zoo vznikla v Bošovicích na Vyškovsku

Zoologická zahrada, kde jsou k vidění výhradně papoušci, vznikla v moravské obci Bošovice na Vyškovsku. Zařízení je prvním svého druhu v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku | Foto: ČTK

Areál mezi rodinnými domky zřídili manželé Škrhákovi, kteří papoušky chovají už desítky let. Podle Hany Škrhákové chtěli ukázat veřejnosti výsledky své práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

První papouščí zoo představila v Ozvěnách dne její majitelka Hana Škrháková

„Jedinou možností bylo vytvoření zookoutku nebo parku. V České republice je možnost získat licenci na provoz zoologické zahrady, takže přes ministerstvo životního prostředí se nám podařilo ji získat,“ vysvětlila.

Náklady na vybudování zahrady nemají Škrhákovi přesně vyčíslené, dosud však chovatelé investovali několik set tisíc korun. Zčásti je zaplatili ze svého, menší částí přispěli sponzoři.

V současnosti mohou návštěvníci vidět v Bošovicích asi 200 papoušků dvaceti druhů. Podle Hany Škrhákové by určitě neměli přehlédnou papoušky kakadu.

„Velice rádi se předvádí, jsou líbiví. Pak máme velké druhy arů, atrakcí pro děti je párek mluvících papoušků,“ zve na další lákadla majitelka první české papouščí zoo.

Jejím cílem ale není jen vystavovat papoušky, zahrada má i vzdělávat i vychovávat k vztahu k přírodě a ekologii. „Máme zde centrum ekologické výchovy, kde poskytujeme návštěvníkům veškeré informace z této oblasti, děláme i přednášky pro školy a podobně,“ dodala Škrháková.

Veronika Sedláčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme