Psím šampionem šampionů roku 2012 je novofoundlandský pes ze Slovenska

Nejkrásnějším psím šampionem pro rok 2012 se stal černosrstý novofoundlandský pes ze Slovenska. Na sobotním velkém finále soutěže Šampion šampionů v Top hotelu na Chodově tak rozhodla desetičlenná odborná porota. Prestižní klání každoročně pořádá Českomoravská kynologická unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novofundlandský pes | Foto: Martin Smrček

Elegance, roztomilost, ale i veselé skotačení. To všechno se objevilo během včerejšího odpoledne ve výstavním kruhu letošního psího šampionátu krásy. Před zraky mezinárodní odborné poroty se tentokrát vystřídalo na 200 šampionů.

„Je to dohromady okolo 150 plemen. Ovčáčtí psi, kolosy, jako je německý boxer nebo torsa, teriéři, jako je yorskhir teriér nebo staffordshirský bulteriér, jezevčíci, honiči, ohaři, retrívři, angliští kokršpanělé. FCI skupina 9, kam patří společenská plemena - maltézský psík, mops. Jsou tady chrti a jsou tady i neuznaná národní plemena,“ vyjmenovala jedna z porotkyň Vladimíra Tichá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na šampionátu nejkrásnějších psů byla i reportérka Evelyna Kulíšková

Podle ní je vždy tříkolové rozhodování o tom, který pes je nejkrásnější, velmi těžké. Nejprve totiž musí porota rozhodnout mezi jedinci stejného plemene, potom mezi těmi, kteří jsou v jedné kynologické kategorii a nakonec ve finále vyberou toho úplně nejkrásnějšího.

Co přesně porota hodnotí, vysvětlila Vladimíra Tichá na svém oblíbenci - německém jagdteriérovi. „Je to typický lovecký pes a to plemeno nějak vypadá ne proto, že my si to představujeme, ale protože bylo vyšlechtěno za účelem nějaké práce.

Takže on třeba má kohoutkovou výšku do 40 centimetrů – je to norník. Má dostatečně silnou mordu, aby mohl aportovat a aby mohl pracovat se zvěří. Má středně velké dobře přilehlé ucho, které mu v noře chrání zevní zvukovod před špínou. Má širší tlapky na hrudních končetinách než na pánevních, protože jimi musí hrabat. A to je právě to, co říká standard plemene, a to je to, co my na tom psovi hledáme."

Aby se pes mohl soutěže zúčastnit, musí být úplně zdravý a také musí mít na kontě už nějaký ten úspěch - z výstav nebo šampionátů krásy. Pak teprve může zazářit i na šampionátu šampionů.

Je to velmi prestižní ocenění. Pyšnit se tím, že pes porazil dvě stovky dalších šampionů, je ohromný úspěch.

Dvakrát titul nezískal ještě žádný pes, loni vyhrál zástupce plemene tossa inu. Letos se z poháru raduje majitelka překrásného novofoundlandského psa, na druhé místě se umístil irský setr a bronz svému páníčkovi získal australský ovčák.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme