Ptáci v Evropě vymírají. Mizí i jejich stanoviště

V Evropě vymírají druhy ptáků a zároveň ubývají jejich stanoviště. K takovému závěru došla organizace BirdLife Inetrnational. Podle ní selhala snaha Evropské unie zastavit úbytek biologické rozmanitosti ptactva. Týká se to přitom i České republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrace ptáků

Ilustrace ptáků | Foto: Corel GALLERY

Na vymírání ptáků má podle Lukáše Viktory z České společnosti ornitologické vliv především struktura a způsob zemědělství, doprava a energetika, špatně kontrolovaný rozvoj městských aglomerací a zábor volné krajiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické v pořadu Stalo se dnes.

Negativní dopady na ptáky je přesto podle něj možné zastavit. „Určitě je, jinak bychom to rozhodně nedělali a neangažovali se. Každopádně nástroje v oblasti legislativní už dnes máme,“ podotkl Viktora s tím, že jich ale dost dobře zatím neumíme využívat.

Podle něj samozřejmě nelze bránit rozvoji, nicméně je potřeba brát zřetel právě na životní prostředí a konkrétně na volnou přírodu. Významná v tomto ohledu je například Natura 2000. „Je to síť chráněných území a její význam bude v budoucnu ještě růst,“ poznamenal Viktora s tím, že bude také potřeba přírodu připravit na nadcházející klimatické změny.

Ondřej Houska, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme