Ptáci v Evropě vymírají. Mizí i jejich stanoviště

V Evropě vymírají druhy ptáků a zároveň ubývají jejich stanoviště. K takovému závěru došla organizace BirdLife Inetrnational. Podle ní selhala snaha Evropské unie zastavit úbytek biologické rozmanitosti ptactva. Týká se to přitom i České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrace ptáků | Foto: Corel GALLERY

Na vymírání ptáků má podle Lukáše Viktory z České společnosti ornitologické vliv především struktura a způsob zemědělství, doprava a energetika, špatně kontrolovaný rozvoj městských aglomerací a zábor volné krajiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické v pořadu Stalo se dnes.

Negativní dopady na ptáky je přesto podle něj možné zastavit. „Určitě je, jinak bychom to rozhodně nedělali a neangažovali se. Každopádně nástroje v oblasti legislativní už dnes máme,“ podotkl Viktora s tím, že jich ale dost dobře zatím neumíme využívat.

Podle něj samozřejmě nelze bránit rozvoji, nicméně je potřeba brát zřetel právě na životní prostředí a konkrétně na volnou přírodu. Významná v tomto ohledu je například Natura 2000. „Je to síť chráněných území a její význam bude v budoucnu ještě růst,“ poznamenal Viktora s tím, že bude také potřeba přírodu připravit na nadcházející klimatické změny.

Ondřej Houska, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme