Ptákem roku 2011 se stal strnad obecný

Česká společnost ornitologická dnes vyhlásila ptáka roku 2011. Korunovaným králem se stal strnad obecný, který patří mezi pět nejrozšířenějších ptáků u nás. Paradoxem je, že zároveň tento druh pozvolna ubývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strnad obecný | Foto: flickr.com, Alan Vernon

„Je to druh, který už třicet let, sice pozvolna, ale o to vytrvaleji klesá a snižuje početnost. My bychom velice neradi, aby se z toho kdysi, nebo ještě dnes, hojného druhu stal druh ohrožený, neřeknu-li třeba z některých oblastí úplně vymizelý,“ poznamenává ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O strnadu obecném mluvila na Radiožurnálu Zuzana Filípková a Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické

„Vyzýváme naše členy, i širokou veřejnost, aby na zařízení, která jsou jim dostupná, počínaje lepšími mobilními telefony, foťáky, digitálními kamerami, nahráli ve svém okolí zpěv jednoho nebo více strnadů a nahrávku nám poslali,“ uvádí Vermouzek.

„Rádi bychom zjistili, do jaké míry se motiv strnadího zpěvu v rámci České republiky liší. Naším územím možná prochází pomyslná hranice mezi strnadími dialekty, chceme proto prokázat, zda tomu tak skutečně je,“ dodává Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

Ornitologové chtějí kampaní, kterou pořádají již od roku 1992, upozornit na problémy, se kterými se vybraný druh potýká. Loni se vyvoleným opeřencem stala kukačka. Ornitologové v uplynulých letech zpopularizovali i orla mořského nebo racka chechtavého.

Více podrobností najdete na stránkách www.birdlife.cz.

Zuzana Filípková, Veronika Sedláčková, pir, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme