Ptákem roku je břehule říční. Lidé ji kvůli regulaci toků vytlačili z přirozených hnízdišť

Ohrožená břehule říční se stala ptákem roku 2013. Do hnízdišť nejmenších českých vlaštovek citelně zasahují vodohospodáři, ornitologové se proto přimlouvají za přísnější ochranu tohoto druhu. V České republice hnízdí podle odhadů 15 až 30 tisíc párů břehulí, což podle odborníků není mnoho.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Břehule říční

Břehule říční | Zdroj: ČTK

„Když srovnáte početnost takových ptáků, jako jsou třeba pěnkavy nebo sýkory koňadry, sýkory modřinky, kde populace přesahují několik milionů, tak je to skutečně velmi málo,“ potvrzuje koordinátor ochrany druhů při České ornitologické společnosti Lukáš Viktora.

Břehulí říčních kvůli zásahům člověka do přírody stále ubývá. Drobný hnědý pták připomínající velikostí, tvarem těla i způsobem letu jiřičku, byl zvyklý hnízdit na březích řek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koordinátor ochrany druhů při České ornitologické společnosti Lukáš Viktora přiblížil břehuli říční i její problémy

Kvůli regulaci vodních toků ovšem o svá přirozená hnízdiště přišel a zůstal odkázán na místa vytvořená člověkem, na pískovny nebo další těžební prostory. Pouhá tři procenta břehulí dnes hnízdí v přirozených biotopech.

V souvislosti s vyhlášením břehule říční ptákem roku bude spuštěna osvětová kampaň. Veřejnost by si podle ornitologů měla položit otázku, co může pro ohroženého ptáka udělat. Pomoci by prý mohli například těžaři.

„Tam, kde jsou dobývací prostory nerostných surovin, ať už jsou to nejrůznější štěrky, písky nebo hlíny, hlavně ty lehčí s menší soudržností, tak tam samozřejmě těžba může probíhat tak, aby hnízdiště na jedné straně vytvářela, a na druhé straně je neohrožovala v době, kdy břehule hnízdí,“ radí Viktora.

Takový krok podle něj není finančně ani jinak náročný. Díky kampani by si měli lidé také uvědomit, jak utváří podobu krajiny a ovlivňují její obyvatele.

Břehule říční | Foto: ČTK

„Upozornit na to, že existují místa, která vznikla rukou člověka, kde se může vytvořit velmi zajímavá a pestrá příroda, a že by byla vlastně škoda takováto místa likvidovat. Ale zároveň chceme upozornit, že existují i ta původní místa, kde břehule hnízdily,“ vysvětluje Viktora.

Loni byl ptákem roku vyhlášen tetřev hlušec. Ornitologové tak chtěli upozornit na skutečnost, že na českém území přežívá populace tetřevů už pouze na Šumavě, kde je ohrožována plánovanou výstavbou lanovky nebo chystaným rozšiřováním turistických cest.

V roce 2011 se ptákem roku stal strnad obecný a o rok dříve kukačka.

Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme