Ptáky hubí krmítková nákaza, na člověka se nepřenáší

Českem se šíří takzvaná krmítková nákaza, která způsobuje úhyn ptáků. Trichonomóza napadá zejména druhy, jako je zvonek zelený a sýkory, opeřence může i usmrtit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvonek zelený nakažený trimonózou

Zvonek zelený nakažený trimonózou | Foto: Luděk Petrilák

Loni zaznamenali ornitologové jen několik případů, letos jich pozorují už mnohem víc. Člověk ale může příznaky velmi snadno rozpoznat a šíření nebezpečného prvoka zabránit.

„Pták je načepýřený, nejeví známky větší aktivity, většinou má kolem zobáku vlhčí špinavější peří. To je právě způsobeno cizopasným prvokem, který napadá vnitřek zobáku a pták více sliní. Nákaza je infekční, z toho důvodu se v těchto případech doporučuje na období 14 dnů přestat krmit, krmítko vyčistit, nejlépe vydesinfikovat, a nechat vyschnout,“ vysvětluje Petr Šaj ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Lidé se trichomonózy obávat nemusejí, ptačí bičenky nejsou přenosné na savce, tedy ani na člověka. I u domácích ptáků se objevují jen zcela výjimečně.

Andrea Švubová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme