Ptáky hubí krmítková nákaza, na člověka se nepřenáší

Českem se šíří takzvaná krmítková nákaza, která způsobuje úhyn ptáků. Trichonomóza napadá zejména druhy, jako je zvonek zelený a sýkory, opeřence může i usmrtit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvonek zelený nakažený trimonózou | Foto: Luděk Petrilák

Loni zaznamenali ornitologové jen několik případů, letos jich pozorují už mnohem víc. Člověk ale může příznaky velmi snadno rozpoznat a šíření nebezpečného prvoka zabránit.

„Pták je načepýřený, nejeví známky větší aktivity, většinou má kolem zobáku vlhčí špinavější peří. To je právě způsobeno cizopasným prvokem, který napadá vnitřek zobáku a pták více sliní. Nákaza je infekční, z toho důvodu se v těchto případech doporučuje na období 14 dnů přestat krmit, krmítko vyčistit, nejlépe vydesinfikovat, a nechat vyschnout,“ vysvětluje Petr Šaj ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Lidé se trichomonózy obávat nemusejí, ptačí bičenky nejsou přenosné na savce, tedy ani na člověka. I u domácích ptáků se objevují jen zcela výjimečně.

Andrea Švubová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme