Pulci ropuch neznají bratra

Pulci ropuch obrovských vedou chemickou válku. Jejími oběťmi jsou vajíčka jejich vlastního druhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropucha obrovská (Rhinella marina) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Michael Linnenbach

Ropuchy obrovské (Rhinella marina), jejichž invaze sužuje australské ekosystémy, jsou kanibalové. Dospělí jedinci loví mláďata a pulci požírají dosud nevylíhlá vajíčka svého vlastního druhu. Studie z loňského roku ukázala, že jakmile pulci ucítí molekuly z gelového obalu pozdního embrya, přestane je zajímat i taková lahůdka, jakou jsou granule pro kočky. Nový výzkum však naznačuje, že ropuchy jdou za hranice „obyčejného kanibalismu”.

Pulci ropuch totiž do vody uvolňují chemikálie, které brzdí vývoj vajíček. Vědci se domnívají, že jde o součást intenzivního vnitrodruhového boje o zdroje potravy. Vajíčka a pulce umístili do jedné nádrže, ale oddělili je propustnou přepážkou. Pulci, kteří se z těchto vajíček vylíhli, byli ve srovnání s kontrolní skupinou o 11 % menší a vážili o 45 % méně. Také počet pulců, kteří se dožili dospělosti, byl o 40 % nižší. Vědci nyní chtějí izolovat látku, která má tento efekt na svědomí. Pokud se to podaří, mohli by ji použít ke kontrole ropuší invaze.

Zdroj: Biology Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme