Původní populace raků v Litavce na Příbramsku zřejmě vyhyne

V Litavce na Příbramsku už dva roky vymírají raci. Za jejich hromadný úhyn může tzv. račí mor, který se v tomto vodním toku objevil na podzim v roce 2011.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rak říční

Rak říční | Foto: The Cook´s Thesaurus

Odborníci se obávají toho, že kvůli šíření nákazy zřejmě vyhyne celá populace raka říčního v Litavce a jejích přítocích. Na mrtvé raky upozornily zoologické oddělení Hornického muzea v Příbrami děti ze základní školy na Březových Horách.

Tehdy šlo asi o sto uhynulých živočichů, kterým odpadávaly končetiny nebo byli v různém stádiu rozkladu. Zoolog příbramského muzea David Fischer se tehdy obával, že by mohlo jít o nákazu tzv. račím morem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o úhynů raků v říčce Litavka připravil Radek Ctibor

Nákazu podle odborníků mohl do Litavky zanést druh raka pruhovaného, který pochází ze Severní Ameriky. Ten je přenašečem nemoci, ale sám je vůči ní imunní.

Chorobu roznášejí raci ze Severní Ameriky

V loňském a letošním roce se opravdu potvrdilo, že se jedná o račí mor, který způsobilo vysazení severoamerických raků do horního toku říčky.

Zoologové Hornického muzea Příbram v současné době monitorují šíření nemoci po celém toku Litavky. Podle nich například už rak říční úplně vymizel v její části, která protéká příbramským lesoparkem. Bohužel prý podle odborníků není možné šíření račího moru zabránit.

„Při pokračování výzkumů jsme zjistili, že tady je ten rak pruhovaný, což jeden z těch severoamerických druhů, což je mnohem větší průšvih, protože už tady máme toho přenašeče, kterého odsud už nedostaneme. Legální cestou prostě nelze dostat z potoka celou populaci tohoto druhu,“ říká příbramský zoolog David Fischer s tím, že račí mor se nedá nijak léčit, a tak hrozí, že původní populace raků v Litavce nejspíš vyhyne.

Rak říční je sladkovodní korýš. Dorůstá délky až 25 cm. Žije v tekoucí vodě a je velmi citlivý na její znečištění. Dožívá se 15 až 20 let.

Navíc vedle migrace raka pruhovaného se nemoc může šířit i dalšími způsoby, jako například s velkou vodou, rybami nebo na rybářské výstroji. V ohrožení tak nejsou jen původní raci v Litavce, ale i daleko vzácnější rak kamenáč, který žije v Brdech. Dokonce hrozí, že s vodou se nákaza dostane jak do Brd, tak třeba i na Křivoklátsko.

Pokud lidé najdou v Litavce nebo jejích přítocích uhynulé raky, mají postupovat následovně:
„V tuhle chvíli bude asi nejlepší, když to nahlásí tady do Hornického muzea v Příbrami na zoologické pracoviště. Nejhorší asi je, když si to nechají pro sebe, špatné je myslet si, že ty raky můžu nějak zachránit a jednat nějakým způsobem sám. Úplně nejhorší je raky vzít a přenést někam jinam na jiný tok. To pouze způsobí šíření té nákazy,“ vysvětluje David Fischer.

horská bystřina | Foto: Jan Rosenauer

mkp, Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme