Pytláci zabili ve Vietnamu poslední kus nosorožce jávského

Další kritický ohrožený druh mizí z planety. Ve Vietnamu totiž pytláci vyhubili nosorožce jávského. Poslední zvíře zabili kvůli jeho vzácnému rohu, který se v Asii používá v tradiční medicíně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožec jávský

Nosorožec jávský | Foto: Martin Smrček

Ještě před třemi lety několik kusů nejvzácnějšího velkého savce přežívalo ve vietnamském národním parku Cat Tien, dnes už tam ale nezbyl ani jeden. Vietnamci tak ztratili další část svého přírodního dědictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pytláci zabili ve Vietnamu poslední kus nosorožce jávského. V Odpoledním Radiožurnálu o tom informovala zpravodajka Kateřina Procházková

Ochránci přírody našli posledního nosorožce jávského před několika dny v národním parku zastřeleného s odříznutým rohem.

Nosorožčí rohy jsou v Asii jedním z nejdražších léčiv používaných v čínské tradiční medicíně. Za kilo prášku ze zrohovatělého výrůstku se platí až 30 tisíc amerických dolarů. Asiaté totiž věží, že pomáhá na řadu nemocí, mimo jiné je vyhledávaným afrodiziakem.

Oficiálně je prodej prášku z nosorožčích rohů ve většině zemí zakázán, sehnat se ale dá na černém trhu. Kromě volně žijících nosorožců se zloději zaměřují i na zoologické zahrady a kradou se dokonce i exponáty z muzeí a zámků. Několik takových případů se objevilo i v České republice.

Šance na záchranu je minimální

Několik kusů nosorožce jávského zůstává ještě v Indonésii, ale jeho populace má podle výzkumu z roku 2008 méně než 50 kusů. Jsou posledními známými žijícími jedinci tohoto druhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zoolog Evžen Kůs ve Světě o druhé Rádia Česko

Zoolog Evžen Kůs potvrzuje, že pytláci skutečně dovedli nosorožce jávského na pokraj propasti. Možnost, že by se podařilo kriticky ohrožený druh zachránit odchytem a chovem v zajetí, je podle něj nereálná.

„Každé odchycení, každý transport je velkým rizikem. Těchto nosorožců je zoufale málo, proto jsme před 20 lety byli nadšeni, když se podařilo právě ve Vietnamu objevit malou populaci. Ale jak vidno, nastal její konec,“ říká zoolog.

Proti pytlákům nosorožcům příliš nepomáhá ani preventivní odstranění rohů. „Pokud stopaři ve volné přírodě takového nosorožce najdou, tak ho bez milosti zastřelí, aby jim nemátl stopu. A i když je zvíře v ohradě, vždycky tam základna rohu je, takže některým stojí za to i ten zbytek získat,“ doplnil Kůs.

Kateřina Procházková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme