Řada ekoskeptiků začíná měnit názor na globální oteplování

Změny klimatu na zeměkouli už údajně dosahují takových rozměrů, že i velcí ekoskeptici začínají měnit názory. Například americký fyzik Richard Müller.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatické změny (Ilustrační foto)

Klimatické změny (Ilustrační foto) | Foto: NASA

Podle vědecké studie, kterou podnikl s deseti dalšími vědci z univerzity v Berkeley a která zkoumala vývoj teplot od roku 1753 a porovnávala je s obsahem oxidu uhličitého v atmosféře, můžou za oteplování skleníkové plyny produkované lidskou činností.

Jak potvrzuje výzkumný Miroslav Havránek z Centra pro otázky životního prostředí, nejnovější prognóza předpovědi klimatu vychází právě ze studie tohoto amerického vědce Richarda Müllera.

„Tvrdí, že pokud by oteplování postupovalo stejnou rychlostí jako dosud, průměrná teplota na planetě by se měla zvedat zhruba o jeden stupeň za padesát let.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzkumný Miroslav Havránek z Centra pro otázky životního prostředí ve Světě o desáté

„Zároveň ale říká, že pokud bude postupovat industrializace třetího světa, zejména Číny, tak rychlost nárůstu globální teploty může být až o jeden stupeň za dvacet let,“ vysvětluje Havránek.

Argumenty odpůrců teorie globálního oteplování nebo změn klimatu jsou v podstatě pořád o tom samém, říká Miroslav Havránek.

„Velmi zajímavá kniha vyšla loni v létě od Jamese Paula, který velmi detailně rozebírá názory klimaskeptiků a ukazuje na nich argumentační nebo datové chyby, které dost často používají, aby přesvědčili posluchače o tom, že pravda je na jejich straně,“ dodává výzkumný pracovník.

Tomáš Pavlíček, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme