Ráj mořských savců jen ve 4 % oceánů

Nová studie vytipovala klíčová místa ochrany mořských savců. Dohromady zabírají jen 4 % světových oceánů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocas velryby, ilustrační foto

Ocas velryby, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Geo Okretic

V oceánech dnes žije méně než 130 druhů mořských savců jako kytovci, ploutvonožci, lední medvědi a mořské vydry. Asi čtvrtina z nich je ohrožena vyhubením. Mezi nimi je i mnoho vrcholových predátorů, kteří ovlivňují celé ekosystémy. Pokud je chceme udržet funkční i do budoucna, musíme ochraně mořských savců věnovat zvýšenou pozornost, říká profesor Paul Ehrlich ze Stanfordovy univerzity.

Spolu se svými kolegy se pokusil vytipovat místa, na kterých by mohl být chráněn co největší počet mořských savců spolu s těmi nejohroženějšími. Vědci využili mapy rozšíření jednotlivých druhů, které virtuálně poskládali na sebe. Při vybírání míst, která jsou nejvíce hodna ochrany, sledovali tři hlavní kritéria: kolik druhů mořských savců zde žije, jak vážně jsou ohroženy vyhubením a jestli některý z nich není unikátní. Přihlédli také k tomu, jestli v oblasti neleží migrační cesty či místa rozmnožování.

Vytipovali tak 9 oblastí, jejichž ochrana by poskytla životní prostředí 84 % všech druhů mořských savců. Tato místa, která představují jen 4 % světových oceánů, se nacházejí u pobřeží mexického Baja California, východní Kanady, Peru, Argentiny, severovýchodní Afriky, Jižní Afriky, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. 4 % oceánů se zdají být velice málo. Naneštěstí pro mořské savce však většina z nich (70 %) leží v oblastech, které jsou intenzivně zasaženy lidskou činností.

Dalších 11 oblastí je důležitých pro záchranu unikátních druhů savců, které nežijí nikde jinde a čelí vysokému riziku vyhynutí. Mezi ně patří například kriticky ohrožená sviňucha kalifornská (Phocoena sinus), která v počtu několika stovek jedinců žije pouze na severu Kalifornského zálivu.

Zdroj: Science Daily, PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme