Rarita: žraločí samici se narodila tři mláďata, nepotřebovala se k tomu spářit se samcem

V akváriu v australském Queenslandu došlo ke vzácnému jevu. Samice žraloka zebrovitého, Leonie, porodila tři mláďata, a to bez předchozího spáření se žraločím samcem, který byl z její nádrže separován již před více než třemi lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žralok zebrovitý (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Původně se vědci domnívali, že si Leonie uchovala sperma svého předchozího partnera, se kterým zplodila mnoho potomků, ale genetické testy ukázaly, že mláďata mají pouze matčinu DNA.

Rozmnožovací mechanismus, ke kterému došlo v tomto případě, je nazýván partenogeneze, která se nejčastěji vyskytuje u rostlin nebo bezobratlých. U obratlovců je pozorována méně, ale i u nich je popsáno několik případů, mezi nimiž se objevili třeba právě žraloci nebo ještěři.

Leonin příběh je raritní pro její přechod z pohlavního rozmnožování na nepohlavní. Jde o třetí zaznamenaný případ v historii. V dalších dvou případech šlo o rejnoka z čeledi mantovitých a hroznýše královského. Všichni tito aktéři přeměny způsobu rozmnožování byli drženi v zajetí, což nastoluje otázku, zda je právě to příčinou takové změny. „Chceme vědět, jestli je možné, aby se něco takového stalo i ve volné přírodě, a pokud ano, jak často k tomu dochází," říká Christine Dudgeonová z Univerzity v Queenslandu.

Jan Bartoněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme