Recept na delší život: dvě matky, žádný otec

Myši, které měly dvě matky, ale žádného otce, žily o třetinu déle než normální myši s rodiči opačného pohlaví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratorní myš | Foto: Carleton College

Ženy žijí v průměru déle než muži a také u mnoha druhů savců se samice dožívají vyššího věku než samci. Japonští vědci předpokládají, že příčinou je takzvaný genový imprinting - jev, u kterého aktivita některých genů závisí na tom, jestli je organismus zdědil od otce nebo od matky. Vědci tuto teorii studovali na myších, které mají dvě matky, ale žádného otce.

Nejprve vzali vajíčka novorozených myší a manipulací s geny je upravili tak, aby se podobaly spermiím. Tyto "samičí" spermie pak vědci použili k oplození normálních myších vajíček, která vložili do těl náhradních matek. Narodilo se 13 zdravých mláďat, která neobsahovala žádnou samčí DNA a která vědci chovali v přísně sterilním prostředí. Myši se v průměru dožily 842 dnů - tedy o 180 dnů více než normální myši ze stejného kmene, chované ve zcela stejných podmínkách.

Myší rodinka | Foto: University of California, Irvine

Vědci se domnívají, že nejpravděpodobnějším vysvětlením je gen Rasgrf1, který ovlivňuje tělesný vzrůst a který je u myší se dvěma matkami méně aktivní než u normálních myší. Myši byly také menší než normální, což může znamenat, že některé otcovské geny mohou zvětšovat velikost těla na úkor délky života.

Zdroj: Science NOW, New Scientist, Human Reproduction

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme