Rekordní teplota jednou padne i na Šumavě, doufá tamní 'lovec mrazu'

Antonín Vojvodík, kterému se přezdívá „lovec mrazu“, měří teplotu na sedmi místech Šumavy už třicet let. Stále doufá, že se mu jednou podaří naměřit i nejsilnější mráz. Znamenalo by to však překonat 83 let starý rekord.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvilda

Kvilda | Foto: Agentura CzechTourism

Na různých místech na Šumavě jsou meteorologické stanice, jedná se o lokality Borová Lada, Horská Kvilda, Perla nebo Jezerní slať. Teploty se tam zaznamenávají automaticky do počítače, Antonín Vojvodík pak jednou týdně všechny stanice kontroluje.

Jak říká, v červenci 1974 projížděl přes Horskou Kvildu a viděl ojíněné stromy. Přišlo mu to natolik zajímavé, že se rozhodl, že bude teplotu na Šumavě pravidelně měřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh „lovce mrazu“ sledoval redaktor Lukáš Milota

Vojvodík pochází z Vimperka, odkud se vždy přesune autobusem na Kvildu. Tam nasadí běžky a vyráží do terénu k meteostanicím. Na běžkách tak 62letý muž pokaždé urazí i desítky kilometrů.

Lovec mrazu letos zatím naměřil nejnižší teploty na Kvildě a na Modravě, shodně minus 28,4 stupňů. Úplně nejnižší teplotu prý teploměr ukázal 30. ledna 1987 na Jezerní slati u Kvildy. Přestože je to neoficiální údaj, naměřili tu tehdy minus 41,6 stupně.

Vojvodík doufá, že jednou na Šumavě padne i absolutní rekord. Ten zatím drží Litvínovice u Českých Budějovic, kde v roce 1929 naměřili minus 42,2 stupně.

Velmi nízké teploty meteorologové pravidelně zaznamenávají například na šumavské Kvildě

Mirko Kašpar, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme