Řeku Kamenici oživilo 40 tisíc malých lososů. Rituál vypouštění se konal už popatnácté

Do řeky Kamenice v Českém Švýcarsku dnes rybáři vypustili na 40 tisíc malých lososů. Každoroční vypouštění rybiček pod vedením ochranářů si nenechali ujít místní obyvatelé ani návštěvníci národního parku. Z tisíců drobných rybek, které většinu života prožijí v moři, se v dospělosti do zdejších řek vrátí jen zlomek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypouštění lososů | Foto: Jan Bachorík

„Losos se vypouští do tišších míst, takže ho nevypouštět do bystřin, to mu neudělá vůbec dobře. Po několika málo kouskách se musí nabrat do naběračky a tu pak pomalu ponořit do vody a oni si z ní vyplavou,“ vysvětluje zájemcům o vypuštění malých rybek Tomáš Salov z Národního Parku České Švýcarsko.

Celkem se do řeky Kamenice dostalo 40 tisíc malých lososů a pustit je na dlouhou pouť přišla k Dolskému mlýnu na Děčínsku například i paní Líba Hrabalová s vnučkou Maruškou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na tradiční rituál vypouštění malých lososů do Kamenice se vydal s mikrofonem redaktor Jan Bachorík

„Dej ji daleko do vodičky a podívej se, kam ta rybička poplave. Už tam není, teď poplave do veliké řeky a potom do moře,“ ukazuje paní Hrabalová, která vnučce vysvětluje život lososa.

Tomáš Kava z Českého rybářského svazu její slova potvrzuje. V českých řekách žije losos od vypuštění zhruba 2 roky a pak se ryba vydá na svoji cestu do moře.

„Tady z našeho území migruje ve velikosti zhruba 15 až 20 centimetrů do moře a z moře se vrací za rok až dva,“ přibližuje.

Tomáš Salov potvrzuje, že akce smysl má. Do českých řek se totiž vracejí desítky lososů, aby se třeba v řece Kamenici opět vytřeli. „Do Kamenice se vrací řádově desítky lososů a do Labe, nebo do horních přítoků Labe jsou to potom stovky,“ popisuje.

Letos se konalo jarní vypouštění lososů už po patnácté a cílem je vybudovat tak velkou populaci lososů, aby se mohli sami, bez pomoci člověka, v přírodě rozmnožit.

Ochránci přírody vypustili do Kamenice 10 tisíc malých lososů | Foto: Josef Suk

„Aby člověk nemusel lososí populaci rozšiřovat, aby si vystačili sami. Ale obávám se, že je to bohužel běh na dlouhou trať,“ dodává Tomáš Salov.

Mezi lidmi si vypouštění lososů našlo příznivce a už dnes se těší na příští rok. „No rádi bychom, když to klapne. Kdyby to bylo v jiný den, tak by přišel i přítel, který je dneska v práci. Ale zase chápeme, že to není myšleno jako masová akce, a takhle nám to vyhovuje, že je tady takový klid,“ potvrzuje paní Ivana Nováková.

Lososi se ale nedostali jen do řeky Kamenice, dalších 40 tisíc jich už plave v Ještědském nebo v Libockém potoce. Celkem tak rybáři vysadili 200 tisíc malých lososů.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme