Rohaté želvy vyhubili lidé

Obrovské obrněné želvy z pacifických ostrovů vyhynuly relativně nedávno. A jak ukazuje nový objev, jejich zánik zřejmě souvisí s příchodem lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meiolania Platyceps

Meiolania Platyceps | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Claire Houck

V době pleistocénu byly součástí megafauny tropických ostrovů Pacifiku želvy z čeledi Meiolaniidae. Želvy vážily až půl tuny, měly silně obrněné ocasy a na hlavě nápadné rohy. Díky nim se jim v angličtině říká horned turtles čili rohaté želvy. Kdy přesně vymíraly, zatím nevíme a stejně nejasná jako přesná doba vyhynutí je jeho příčina. Vědci zatím nenašli žádné známky toho, že by rohaté želvy lovili lidé, kteří osídlovali ostrovy. Z nedostatku lepšího vysvětlení se tak zánik želv připsal na konto klimatickým změnám.

Nový objev však ukazuje, že alespoň v případě jednoho ostrova viníka přece jen musíme hledat spíš v řadách našeho vlastního druhu. Na ostrově Vanuatu archeologové objevili zbytky želvích těl, která nesou neklamné známky porcování. V hrobkách a na smetištích archeologického naleziště Efate se našly hlavně kosti končetin, krunýře a další části těl jsou vzácné. Podle radiokarbonového datování jsou kosti staré 2890 až 2760 let. „Lidé na ostrov přišli asi před 3000 lety a za 200 let poté želvy zmizely“, říkají vědci z Univerzity Nového Jižního Walesu, kteří želví kosti identifikovali. Jde o nový druh, který se od svých příbuzných zřetelně liší. Zároveň představuje jediné rohaté želvy, kterým se podařilo přežít až do období holocénu.

Zdroj: PNAS, NewScientist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme