Rohatý člen rodiny tyranosaurů

Pod slovem tyranosaurus se člověku okamžitě vybaví mohutný dravec s masivními čelistmi. Nově objevený člen rodiny tyranosaurů, který dostal jméno Alioramus altai, ale podle svých objevitelů připomíná spíše baletku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alioramus altai

Alioramus altai | Foto: Jason Brougham

V 65 milionů let starých skalních formacích v mongolské poušti Gobi byla v roce 2001 objevena téměř nedotčená kostra dosud neznámého druhu dinosaura z rodiny tyranosaurů. Výsledky jejího zkoumání teď zveřejnil časopis Proceedings of the National Academy of Sciences. Fosilie byla objevena jen kousek od místa, kde spočíval jiný příslušník rodiny tyranosaurů - obrovitý tarbosaurus.

Kostra Alioramus altai se sice tarbosaurovi velmi podobá, ale dinosaurus dosahoval jen poloviční velikosti. Podle analýzy kostní tkáně se zdá, že šlo o nedospělého jedince, který zahynul ve věku kolem 9 let a vážil asi 369 kg. V dospělosti by dosáhl délky kolem 8 metrů.
Také jeho lebka se od tarbosaura, tyranosaura a dalších příslušníků této skupiny dinosaurů výrazně liší. Přestože šlo o dravce, měl Alioramus menší lebku se slabšími svaly a štíhlejší zuby. Obličejová část lebky také vybíhala do dlouhého nosu s osmi krátkými rohy, což je prvek, který u tyranosaurů nebyl nikdy dříve zaznamenán. Výpočetní tomografie mozkovny ale příslušnost nového druhu plně potvrdila - Alioramus měl velké čichové laloky a stavbu vnitřního ucha typickou pro tyranosaury.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme