Rostlina, která se umí maskovat

Parazitická lesní rostlina se podle nové studie dokáže maskovat stejně efektivně jako někteří živočichové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Monotropsis odorata | Foto: Matthew R. Klooster

Kryptické zbarvení, které svému majiteli pomáhá splynout s prostředím, je ve světě zvířat častou obrannou strategií proti predátorům. U rostlin jde o málo prostudovaný fenomén, ale některé z nich se zřejmě naučily kamufláž využívat k úniku před býložravci. Lesní rostlina Monotropsis odorata z čeledi hnilákovití nepotřebuje zelené zbarvení, protože veškerou energii získává z vláken hub, se kterými žije v symbiotických vztazích. Díky tomu může vytvářet světle hnědé skvrnité listeny, které po zaschnutí splývají s lesní hrabankou a chrání stvol s nachovými květy.

Botanikové z Harvardské university z některých rostlin zaschlé listeny odstranili a sledovali, jak se zvýší jejich zranitelnost vůči býložravcům. Zjistili, že pokusné rostliny utrpěly o tři čtvrtiny více škod než rostliny s nedotčenými listeny a vyprodukovaly mnohem méně semen. Téměř dokonalá kamufláž je pro rostlinu, kterou býložravci ohrožují po většinu roku, bezesporu dobrá strategie. Paradoxní ovšem je, že rostlina se neobejde bez opylovačů a její semena roznášejí některé druhy živočichů. Vědci předpokládají, že tyto pomocníky k sobě zamaskované rostliny lákají specifickým pachem. Nasvědčuje tomu i pozorování mnoha čmeláků, kteří si našli cestu i ke zcela skrytým květům Monotropsis odorata.

Monotropsis odorata | Foto: Matthew R. Klooster

Zdroj: American Journal of Botany

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme