Rostlina s kovovým brněním

Drobné evropské rostliny vyztužují své listy kovovým „brněním“. Originálním způsobem se tak brání bakteriální infekci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bakterie Staphylococcus epidermidis

Bakterie Staphylococcus epidermidis | Foto: PHIL, Janice Carr / CDC

Penízek modravý (Thlaspi caerulescens) je vytrvalá bylina s květenstvím bílých a nafialovělých květů. Patří mezi brukvovité rostliny a vyskytuje se po celé Evropě včetně České republiky. Penízky často rostou v místech bývalých dolů, kde půda obsahuje vysoké množství kovů. Jsou známé tím, že ve svých listech kumulují zinek, nikl a kadmium. Tyto kovy jsou potenciálně toxické a na otázku, proč je v sobě rostliny hromadí, nikdo dlouho nedokázal odpovědět.

Kovy však také mají antibakteriální vlastnosti a botanikové z Oxfordské univerzity prokázali, že rostliny toho využívají ke své ochraně. Nikl, zinek a kadmium posilují rezistenci penízků vůči patogenním bakteriím Pseudomonas syringae pv. maculicola. Kovy se hromadí především v takzvaných apoplastech - strukturách, které slouží k přenosu látek mezi jednotlivými rostlinnými buňkami a které bakteriím slouží jako vstupní brány infekce.

Životu v kovy zamořeném prostředí se však přizpůsobily nejen rostliny, ale i bakterie. Vědci zjistili, že bakteriální kmeny z rostlin, které rostou v bývalých zinkových dolech ve Walesu, snesou o mnoho vyšší koncentraci zinku než bakterie z jiných oblastí. Těžké kovy tedy mohou být součástí evolučních závodů ve zbrojení mezi rostlinami a mikroorganismy, které se je pokoušejí kolonizovat, říkají vědci.

Zdroj:PLoS Pathogens

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme