Rostlina s kovovým brněním

Drobné evropské rostliny vyztužují své listy kovovým „brněním“. Originálním způsobem se tak brání bakteriální infekci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bakterie Staphylococcus epidermidis | Foto: PHIL, Janice Carr / CDC

Penízek modravý (Thlaspi caerulescens) je vytrvalá bylina s květenstvím bílých a nafialovělých květů. Patří mezi brukvovité rostliny a vyskytuje se po celé Evropě včetně České republiky. Penízky často rostou v místech bývalých dolů, kde půda obsahuje vysoké množství kovů. Jsou známé tím, že ve svých listech kumulují zinek, nikl a kadmium. Tyto kovy jsou potenciálně toxické a na otázku, proč je v sobě rostliny hromadí, nikdo dlouho nedokázal odpovědět.

Kovy však také mají antibakteriální vlastnosti a botanikové z Oxfordské univerzity prokázali, že rostliny toho využívají ke své ochraně. Nikl, zinek a kadmium posilují rezistenci penízků vůči patogenním bakteriím Pseudomonas syringae pv. maculicola. Kovy se hromadí především v takzvaných apoplastech - strukturách, které slouží k přenosu látek mezi jednotlivými rostlinnými buňkami a které bakteriím slouží jako vstupní brány infekce.

Životu v kovy zamořeném prostředí se však přizpůsobily nejen rostliny, ale i bakterie. Vědci zjistili, že bakteriální kmeny z rostlin, které rostou v bývalých zinkových dolech ve Walesu, snesou o mnoho vyšší koncentraci zinku než bakterie z jiných oblastí. Těžké kovy tedy mohou být součástí evolučních závodů ve zbrojení mezi rostlinami a mikroorganismy, které se je pokoušejí kolonizovat, říkají vědci.

Zdroj:PLoS Pathogens

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme