Rozložitelné plasty zůstávají v prostředí

„Ekologické“ rozložitelné plasty zřejmě mají svou stinnou stránku. V životním prostředí se sice rozloží na malé fragmenty, ale ty v něm pak zřejmě dlouho přetrvávají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skládka komunálního odpadu | Foto: Fotobanka PhotoRack

Mezi plasty, které se hromadí na skládkách a v oceánech, převládají výrobky z polyethylenu. Ekologicky přátelské řešení měl nabídnout rozložitelný polyethylen, který obsahuje ionty kovů jako železo nebo kobalt. Jejich přítomnost urychluje oxidaci polymeru, který se pak působením tepla, světla a kyslíku rozkládá na menší fragmenty. Kupříkladu rozložitelná plastiková taška pak zmizí z životního prostředí. Podle švédských a indických vědců jde však jen o vizuální řešení problému, protože malé fragmenty polyethylenových plastů v prostředí dále přetrvávají. Dlouhodobé studie, které by zhodnotily jejich dopad včetně možného hromadění toxických látek, zatím nebyly zpracovány.

Autoři kritického článku zveřejněného v časopise Environmental Science & Technology se odvolávají i na práci britských vědců z loňského roku. Zabývala se rozkladem oxo-degradabilních plastů, které obsahují polyethylen i polypropylen. Uvádělo se v ní, že plasty zanechané ve venkovním prostředí Britských ostrovů se na malé kousky rozloží během dvou až pěti let v závislosti na expozici světlu a teplu. Biodegradace těchto fragmentů však pokračovala jen velmi pomalým tempem. Autoři studie proto došli k závěru, že oxo-degradabilní plasty žádný přínos pro životní prostředí nemají.

Zdroj: Environmental Science & Technology, Nature News

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme