Ryba stříkoun vidí jako savci

Zpozorovat vertikální proužek v poli horizontálních čar je pro člověka i pro ostatní savce jednoduchý úkol. Jiná zvířata to tak dobře nedokážou, ale vědci teď našli jednu pozoruhodnou výjimku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stříkoun lapavý

stříkoun lapavý | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Pruhovaná asijská rybka stříkoun lapavý (Toxotes jaculatrix) je ostrostřelcem vodního světa. Z úst vystřikuje tenoučký pramínek vody, kterým svou kořist sedící nad vodou dokáže zasáhnout až na vzdálenost tří metrů. Vodní projektil je překvapivě přesný – aby dospělý stříkoun minul cíl, to se stane jen málokdy. Je logické, že k takovým výkonům rybka potřebuje mimořádně dobrý zrak. Vědci ze Salkova institutu však zjistili, že stříkouni nemají dobrý zrak jen na ryby, ale že vidí podobně jako lidé a jiní savci.

Úspěšnost zásahu je totiž u stříkounů silně spjata se schopností zpozorovat objekt, který je orientován jinak než jeho pozadí. Jasně to dokazují laboratorní experimenty, ve kterých rybky „plivaly vodu“ na vertikální černý sloupek postavený před pozadí z horizontálních proužků. Přesnost zásahu byla o 40 % vyšší, než když byl sloupek orientovaný stejně jako proužky pozadí. Stříkouna a člověka dělí ohromná evoluční vzdálenost. To, že zrak obou druhů pracuje podobně, naznačuje, že vnímání kontrastu je jedním ze základních prvků efektivního zpracování vizuálních informací.

Zdroj: PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme