Rybáři chytají v Praze na Vltavě kapry. Maratón končí v sobotu

Na Vltavě u Strakonické ulice ve 14 hodin startuje rybářský maratón. Soutěžící mají před sebou 120 hodin nepřetržitého chytání kaprů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pstruhová sezóna začala i na Harcovském potoce v Liberci | Foto: Ivana Bernáthová

Na 3. ročník prestižního rybářského závodu dorazilo k levému břehu Vltavy poblíž Strakonické ulice 36 týmů. Většina je z Česka, přijeli ale i hosté z Ruska a Slovenska.

Dopoledne si rybáři vylosovali místo, na kterém stráví následujících 120 hodin. Pak musí čekat, jestli jim bude přát štěstí.

Ulovené kapry ale musí vrátit zpátky do řeky, jmenuje jedno z pravidel závodu jeho ředitel Robert Samek:

„Hlavní, co je zakázáno, je ryby zabíjet. Ryby se po ulovení musí s náležitou opatrností pustit zpátky do řeky. Jinak tady platí všeobecná pravidla podle rybářského řádu krom jednoho: že účastníci nemohou na vodu, na člun, vysvětluje Samek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rybářský maraton na Vltavě bude sledovat Anna Königsmarková

„Všechno ze břehu,“ zjednodušuje.

Na podobné bojové podmínky jsou prý rybáři zvyklí, jak mi popisuje člen týmu Prologic Miroslav Kroupa. Závodníci se dobře znají z akcí po celé Evropě:

„My všichni jezdíme na hodně dlouhé výpravy, ať to jsou výpravy na týden, na 14 dní do Francie, kde se chytá na dvakrát větší počet prutů.“

Kapři podle rybáře Koupy neberou tak intenzivně, jak si lidé myslí. „ne co půl hodiny záběr, třeba jeden záběr za den, tak všechno hlídá elektronika,“ konkretizuje.

„To znamená normálně spíte, relaxujete. Přijde záběr, vy o něm víte, protože máte příposlech, který vám dosáhne i kilometr. Takže přiběhnete a rybu zdoláte,“ popsuje Miroslav Kroupa.

Tvrdí, že je dnes rybaření sofistikovaný a i dost drahý koníček, pokud se mu chcete věnovat opravdu hodně.

Kapr | Foto: Stock Exchange

Týmovým kolegou pana Kroupy bude Angličan Lee Broster. Každý z nich bude mít nahozené dva pruty. Rybařené ve Vltavě prý není nic snadného.

„Vltava je velmi problematická řeka, co se týká kaprů, protože je studená. Od Lipna jsou kaskády a tudíž je Vltava o nějakých 5 až 7 stupňů studenější než Labe, takže an velký ryby není stavěná“ vysvětluje Kroupa.

Odhaduje, že pokud to půjde dobře, dá se chytnou tak 50 kaprů nad 4 kila, kteří jsou v rámci maratónu bodovaní.

Závod skončí v sobotu ve 14 hodin. Zvítězí ten tým, který nachytá nejvíc kilo. Na soutěžící čekají věcné ceny i finanční hotovost.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme