Rybáři v Českém Švýcarsku vysadí plůdek lososů

Jeden z úžasných divů přírody dnes možná začne v Národním parku České Švýcarsko. Ochránci přírody tam vypustí do řeky tisíce malých lososů s vírou, že se za několik let některé ryby vrátí zpátky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypouštění plůdku lososa obecného v Českém Švýcarsku | Foto: Národní park České Švýcarsko

Osm centimetrů - to už je slušná délka. Zvlášť pro lososy, na které číhá nebezpečí za každým kamenem nebo peřejí. Proto dnes rybáři společně s ochránci přírody vypustí do řeky Kamenice v Národním parku České Švýcarsko 12 tisíc malých lososů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o vysazení lososího plůdku natočil Ľubomír Smatana

Tím začne jejich dlouhá pouť do Severního moře, kde by se měli vytřít a opět vrátit zpátky do Kamenice. Už dnes je ale jisté, že ztráty budou obrovské.
Dlouholetý projekt tak pomáhá vracet do českých řek rybu, která kvůli výstavbě jezů a hrází před padesáti lety vyhynula.

Umělé vysazení je finančně náročné, cestu do Severního moře a zpátky do Čech přežije méně než jedno procento lososů, říká Tomáš Kava z Českého rybářského svazu:

„ Je to úděl, součást vývoje a vyplatí se to. Věříme tomu, protože pomaličku se stavy navyšují.“

Tato ryba byla před více než 50 lety kvůli stavebním úpravám na Labi zcela vyhubena a jen díky nákladnému vypouštění plůdků se postupně vrací zpátky.

Ředitel Národního parku Pavel Bendl věří, že jednou potáhnou lososi do českých řek ve stovkách. „Je to asi 4 roky zpátky jsem v 1 den viděl dokonce asi 9 dospělých lososů. Je to opravdu nádherné.“

Lidé rybu vysazují dost daleko od sebe. „Nelze si to představit tak, že by člověk vyklopil do řeky celý pytel a měl hotovo, vypouští se třeba v úseku 10 kilometrů, vysvětlil Tomáš Salav.

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme