Rybáři vypustí do Kamenice desítky tisíc malých lososů ze Švédska

Jednou z velkých záhad přírody je pravidelný návrat lososů z moří k pramenům řek. Lososi urazí tisíce kilometrů proti proudu, aby se mohli vytřít na místech, kde se sami zrodili. Přehrady a jezy ovšem už dávno přírodní cyklus zničily a lososi vymizeli. V národním parku Českosaské Švýcarsko ale ryby vysazují uměle a dnes do řeky Kamenice opět vypustí desítky tisíc malých lososů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypouštění lososů | Foto: Jan Bachorík

„Koukej, takhle jich pár nabereme, aby se moc nevylekali, pomalu. A už plavou,“ ukazoval loni svému synovi jeden z návštěvníků. Desítky tisíc malých lososů ale nejsou zadarmo a na nákup můžou přispět lidé pomocí dárcovské SMS:

„Nikdy jsem na nic nepřispěl, tak mi přišlo dobré přispět zrovna na lososy.“
„No kvůli přírodě, kvůli dětem, aby tady jednou něco zůstalo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O vypouštění malých lososů do Kamenice se zajímal redaktor Jan Bachorík

A to je hlavní důvod celé akce. Vrátit do řek a potoků na severu Čech původní rybu. Snaha rybářů a lidí z národního parku už má konkrétní výsledky. Z moře se totiž vrací do řeky Kamenice vytřít první lososi.

„Zaznamenáme třeba na Edmundově soutěsce takových deset patnáct lososů ročně, ale ve skutečnosti jich bude mnohem víc; nejsou dobře vidět,“ vysvětluje Tomáš Salov z národního parku.

Dnes proto vypustí rybáři spolu s veřejností u Dolského mlýna na Děčínsku další desítky tisíc malých lososů. Lososí plůdek si ale musí nejdříve na kamenickou vodu zvyknout.

„Nechá se pytel ve položený vodě, pak se smíchá s vodou, co je v řece, a pomalinku se rozlévá do kýblů a roznáší se po řece,“ popisuje rybář Jan Honzík.

Dnes po deváté hodině tedy řeka Kamenice vysloveně ožije. A je dobře, že podobně jako lososi si cestu na jejich vypouštění postupně našly desítky lidí.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme