Rybáři vypustili do řeky Kamenice tisíce lososů

V Krásné Lípě na Děčínsku začali dnes rybáři vypouštět do řeky Kamenice 12 tisíc malých lososů. Za dva roky se mají vydat na dlouhou pouť do Severního moře, kde by se měli vytřít a vyrazit zase zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypouštění malých lososů do řeky Kamenice | Zdroj: ČTK

Na cestě je čeká řada nástrah, odhaduje se, že se z nich vrátí méně než jedno procento. I to by ale mělo přispět k posílení zdejší populace druhu, který u nás před lety vyhynul a jen postupně se ji daří oživovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vypouštění lososů mluvil v poledních Ozvěnách dne ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda

„Losos je určitý národní poklad a musíme se o něj starat. Počítáme s tím, že se bude postupně z oceánu vracet populace dospělých lososů,“ řekl ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Ochránci přírody, rybáři a další dobrovolníci se lososy snažili vypouštět co nejblíže břehům.

„Kdybychom je vypustili do volného proudu, mohli by utrpět šok, významně by se tím oslabili a mohli by i uhynout. Pouštíme je proto po několika málo kouscích do tišin a klidnějších zákoutí řeky. Oni se tam rozkoukají a potom si plavou po svém,“ popsal Tomáš Salav.

Potěr z Německa

Lososí plůdky nakoupil národní park z líhně v Německu. Do budoucna ale uvažuje o tom, že by vytvořil sádku na našem území a malé lososy sám pěstoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vypouštění lososů se zúčastnil i reportér Josef Suk

„Bylo by výhodné, kdyby se lososi odchovávali přímo na místech, kde jsou pak vypouštěni. Odpadla by doprava a náklady na nákup. V líhni by se daly chovat i další druhy ryb, které jsou pro nás zajímavé, například lipani nebo střevle,“ přeje si Pavel Benda.

Lososi se v Labi a jeho přítocích běžně vyskytovali až do roku 1935. Pak skončila stavba střekovských zdymadel v Ústí nad Labem, které byly pro putující ryby nepřekonatelnou překážkou.

Igor Maňour, Josef Suk, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme