Rybník Drahotín u Plzně má za sebou nejslabší výlov za 15 let

Nejen vrchol rybářské sezony, ale také atraktivní podívaná pro stovky lidí - to jsou výlovy západočeských rybníků. Dnes muži v zelených gumovkách a se sítěmi v rukou vylovili rybník Drahotín u Zruče na Plzeňsku. Jedná se o jediný mimoplzeňský rybník, který je v majetku města Plzně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybník Drahotín u Zruče na Plzeňsku, výlov 9. listopadu | Foto: Lukáš Milota

Přibližně šest týdnů trvalo tzv. strojení rybníka na výlov, tedy upouštění na přijatelnou hladinu.

Dnes ráno pak kolem osmé hodiny zhruba dvacet rybářů z jihočeské Blatné zatáhlo sítě a začalo plašit a nahánět ryby do sítí. Kapři pak putovali do třídičky a do kádí.

Výlov přilákal stovky lidí, kteří si přišli, nebo přijeli pro rybu většinou na vánoční stůl. Kolem 9. hodiny tak začal prodej z kádí a lidé byli ochotní stát v dlouhé frontě někdy i přes hodinu.

Letos se naplnily obavy rybářů: „rybí úroda" byla v rybníku Drahotín velmi slabá. Podle vodního hospodáře Správy veřejného statku města Plzně se jedná dokonce o nejslabší sezonu za 15 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní úrodu ryb v rybníku Drahotín u Zruče na Plzeňsku hodnotil v průběhu výlovu vodní hospodář Plzně Jaroslav Frydrýn

„Obávám se, že budeme tak možná na polovině jiných let, někde na 60 metrácích, když to dobře dopadne. Je to zatím nejhorší, co jsme tady měli výsledek. Ryba přirostla, ne tolik jako jindy, ale na kusy to bude scházet,“ říkal už v průběhu výlovu vodní hospodář Plzně Jaroslav Frydrýn.

Rybáři do rybníka na jaře dali 60 metráků kapří násady. Obvykle vyloví dvojnásobek, někdy i 140 metráků živých ryb. Letos to ale je odhadem jen 60 metráků - tedy polovina obvyklé úrody a zhruba tolik ryb, kolik bylo do rybníka nasazeno.

Do Drahotína rybáři nasadili i štiky. Ty jim ale odlovili kormoráni, kteří mají nocoviště nedaleko v Zábělé u Berounky.

Na vině neúrody ryb je pak zejména extrémní počasí. Nejprve v červnu rybníky při povodních přetékaly a mnoho ryb uplavalo, pak přišel chladný červen a naopak v červenci a srpnu ovládly Česko tropické teploty a bouřky, při kterých není vhodné ryby krmit. Protože ryba, která je krmená obilím v tomto počasí, trpí nedostatkem kyslíku a hyne.

Rybník Drahotín u Zruče na Plzeňsku, výlov 9. listopadu | Foto: Lukáš Milota

Vylovené ryby jsou navíc také menší. Dosahují váhy maximálně kolem dvou kilogramů a je jich méně.

I přes špatný výsledek výlovu ponechaly plzeňské městské sádky cenu za ryby loňskou, tedy 70 Kč za kilogram. Veškeré ryby z městských rybníků pak prodávají sádky samy, nikomu je nepřeprodávají. Neprodané kapry z Drahotína převezli rybáři do plzeňských městských sádek.

Většina rybníků na Klatovsku nebo Plzeňsku už je vylovená. Z těch větších zbývá například rybník Merklínský na Plzeňsku. Tady je výlov v plánu ve středu 13. listopadu.

Rybáři z městských sádek věří, že i přes menší výlovy bude nakonec ryb na štědrovečerní tabuli akorát. Vánoční prodej zbývajících kaprů začne na sádkách v Plzni 13. prosince.

Marína Dvořáková, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme