Ryby vědí, jak se nenechat nabodnout

Ryby jsou zřejmě o mnoho mazanější, než vypadají. Ty z korálových útesů se naučily perfektně odhadnout vzdálenost, ve které jsou bezpečné před lovcem vyzbrojeným harpunou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Acanthurus dussumieri (bodlok Dussumierův)

Acanthurus dussumieri (bodlok Dussumierův) | Foto: NOAA

Na korálových útesech Pacifiku lidé po generace loví ryby pomocí oštěpů či harpun. Úřady v zájmu ochrany ryb loviště dočasně uzavírají a zase zpřístupňují a biologové z několika výzkumných institucí proto pokládali za důležité prostudovat chování ryb tváří v tvář riziku nabodnutí na ostrý hrot. Jako modelové místo si zvolili moře kolem Papui Nové Guinee. Oblíbeným terčem zdejších lovců jsou pestrobarevné „papouščí ryby“ ploskozubci (Scaridae), chňapalové (Lutjanidae), bodlokové (Acanthuridae) a ostenci (Balistidae).

Lovecké zbraně pacifických domorodců mají obvyklý dosah kolem 3 metrů a ryby zřejmě dobře vědí, co jim od člověka vyzbrojeného harpunou hrozí. Experimenty ukázaly, že v chráněných oblastech jej k sobě nechají připlavat na vzdálenost 2 až 3 metrů. V místech, kde jsou loveny, se však ryby dávají na útěk ve vzdálenosti 4 až 5 metrů od potápěče. V nejextrémnějším případě byla útěková vzdálenost o 2,6 metru větší než v chráněné oblasti. Objev může být pro ochranu společenstev kolem útesů velmi významný. Pokud se lovcům zpřístupní dosud chráněná oblast, budou její „naivní“ rybí obyvatelé snadnou kořistí a jejich populace se může v krátké době dramaticky snížit.

Zdroj: ARC Centre of Excellence in Coral Reef Studies

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme