Rys Luděk se z Lince vrátil do Česka. Na cestě dvakrát překonal Dunaj

Dlouhou cestu má za sebou ohrožený rys ostrovid, pojmenovaný ochránci přírody jako Luděk. V létě překonal náročných sedmdesát kilometrů z domovského Prachaticka až k Linci do lesního komplexu Kürnberger Wald. Teď se zase vrátil na sever. Opět přešel Dunaj a přes rakouský Mühlviertel a Waldviertel doputoval do Novohradských hor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rys ostrovid | Foto: Václav Hřebek

Podle Terezy Minárikové ze společnosti ALKA Wildlife mohl mladého rysa k tak dlouhé cestě motivovat fakt, že žil v oblasti, kde už bylo více starších rysů a on neměl dostatek vlastního životního prostoru.

„Rysi pak hledají nové území, které ještě není obsazené, kde by si mohli založit svůj domovský okrsek a třeba najít i samičku a rozmnožit se,“ vysvětluje.

Jak Mináriková dodává, případ dlouhého rysího putování je ale poměrně vzácný.

„Takových případů bylo zatím zaznamenáno na Šumavě jenom velice málo, u rysů, kteří měli na sobě vysílačky, existují jeden dva případy takto zdokumentované dlouhé trasy.“

Je známá cesta jednoho mladého rysa ze Šumavy do Brd a zpátky, nicméně případ rysa Luďka je výjimečný i proto, že se nevrátil na stejné místo, ale došel až do Novohradských hor.

Přesná trasa není známá

Důvodem, proč se rys Luděk nakonec vydal zpátky, je, že oblast Kürnberger Wald pro něj nebyla příznivá. Její rozloha je pouze 12 kilometrů čtverečních, což je pro dospělého jedince málo. Rysi obývají domovský okrsek o rozloze 150 až 400 čtverečních kilometrů.

Navíc okolí Lince je plné pro zvířata neprůchozích migračních bariér, jako jsou nákupní centra, letiště, výrobní haly a podobně.

Během své předchozí letní pouti z Prachaticka k Linci musel Luděk překonat frekventované silnice spojující rekreační oblasti na levém břehu Lipna, obejít města a také přeplavat nebo po mostě přejít řeku Dunaj.

Konkrétní trasu rysa Luďka experti na ochranu velkých šelem neznají. Přibližně ji byli schopni zrekonstruovat pouze díky dobré spolupráci českých a rakouských ochránců přírody, dobrovolníků rysích hlídek, myslivců a lesníků. Pomohly také snímky z fotopastí.

Rysi chodí hlavně v noci. Snaží se procházet co nejvíce lesem a vyhýbat se lidem.

Celá česko-bavorsko-rakouská populace rysa ostrovida má pouze 60 až 80 jedinců. A pro její dlouhodobé přežití to je málo. Podle ochránců přírody je nezbytná ochrana nejen jádrového území Šumavy, ale i navazujících okrajových oblastí tak, aby zde zůstaly zachované velké lesní komplexy, kde bude mít rys dostatečný prostor a klid na vyvedení mláďat.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme