Šakali se v Česku šíří, na jižním okraji Prahy jednoho poprvé zachytil fotograf

Poprvé na českém území zachytil fotograf živého šakala. Podle časopisu Vesmír se tak stalo 1. června na jižním okraji Prahy. Loni v létě zachytila fotopastí studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy šakala v Polabí. Podle zoologů se tato šelma v Česku pozvolna šíří, rozmnožování ale zatím není prokázáno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šakal obecný, který byl zachycen na jižním okraji Prahy. Snímek byl uveden k článku v časopisu Vesmír

Šakal obecný, který byl zachycen na jižním okraji Prahy. Snímek byl uveden k článku v časopisu Vesmír | Foto: Michal Zouhar

„Mohl to být jeden z rodičů, který hledal něco k snědku, zatímco druhý byl u mláďat. Mohl to ale klidně být i migrující jedinec, který je zatím osamělý a teprve si do páru někoho hledá,“ odhaduje zoolog Jiří Šafář.

O šakalech se v Česku vědělo už dříve. Našel se ale jen přejetý nebo zastřelený kus. Přejetého šakala našli například v roce 2006 na jižní Moravě nebo o pět let později na Benešovsku.

„Myslivci to střelili buď jako toulavého psa, nebo si ho spletli s liškou, což v příšeří není až takový problém,“ vysvětluje zoolog.

Zatímco šakali v Česku vítají ochránci přírody a biologové, zemědělcům a myslivcům vadí. Stejně jako rysi, kteří se tu také začali objevovat.

„Rysi chodí až sem, občas zmizelo nějaké jehně z boxu, našli jsme krev za salaší nebo stržené jehně,“ stěžuje si chovatel Stanislav Prokop z Nízkého Jeseníku, který přišel o část svých jehňat.

Šakal obecný (Canis aureus) je psovitá šelma, která se podle časopisu Vesmír přirozeně vyskytuje v jihovýchodní části Evropy. Žije trvale v párech, žádné velké smečky nevytváří. O mláďata se stará pár.

Podle zoologů není u nás vzácný, jen se o něm málo ví. Často je zaměňován za lišku. Ta má bílou náprsenku, bílý konec ocasu a tmavé punčošky. Šakal je šedožlutý a má delší nohy.

„To je nemilá zpráva, je to škodící zvěř. V tuto chvíli je chráněný. Nevím, jestli později nespadne mezi zavlečenou zvěř. Pokud ale bude v malé populaci, tak se toho moc nezmění. Pokud se rozmnoží, tak se změní poměr sil mezi predátory, většinou vytlačují lišky,“ říká myslivec Antonín Machálek, předseda Obvodního mysliveckého spolku pro Prahu 5 a 6.

Pokud na šakala v přírodě narazíte, nebezpečí vám nehrozí, ujišťuje zoolog:

„Jediné nebezpečí, které od šelem u nás hrozí, je vzteklina. V případě, že zvíře má vzteklinu, ztrácí plachost a může být nebezpečné. V případě našich lišek, které jsou opakovaně provakcinované, je nebezpečí minimální.“

„Každá šelma včetně šakala si od člověka udržuje přirozený odstup. Nejsou to zvířata, která by byla nějak agresivní a vyhledávala kontakt s člověkem," dodává zoolog.

Šakal obecný - místa pozorování | Foto: Český rozhlas

Martin Karlík, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme