Samečci mořských jehel záměrně potrácejí

Samečci mořských jehel svým potomkům odměřují péči podle toho, jak atraktivní byla jejich matka. Na málo ceněných mláďatech samečci skrblí, a dokonce se jich záměrně zbavují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mořská jehla (Syngnathinae)

Mořská jehla (Syngnathinae) | Foto: Göteborgs universitet

U ryb z čeledi jehlovití (Syngnathidae), kam patří mořští koníčci, dráčci a mořské jehly, samička naklade svá vajíčka do vaku samečka. Ten zárodky odchová ve svém těle a vylíhlá mláďata štěrbinou ve vaku vypustí do vody. U mořských jehel jsou samečci monogamní a samičky, se kterými se budou pářit, si pečlivě vybírají. Dřívější studie naznačovaly, že větší samičky, které mají víc vajíček, jsou atraktivnější než menší. Nová studie ale dokazuje, že pářením výběr nekončí.

Biologové z Texaské A&M univerzity studovali milostný život jehel druhu Syngnathus scovelli. Zjistili, že potomci velkých samiček během vývoje v samečkově vaku prospívají lépe než potomci menších samiček a poměr jejich přežití je vyšší. Jak se ukázalo, samečci aktivně regulují množství živin, které zárodkům ve vaku poskytují. V případě, že nosí potomky málo atraktivní samičky, na ně zřejmě nechtějí příliš plýtvat energií. Menší počet narozených mláďat ale není jen výsledkem otcova skrblictví. Sameček některé nechtěné zárodky „potratí“ a z jejich těl čerpá cenné živiny.

Zdroj: ScienceNow, NatureNews, Nature

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme