Samice losa, která se potulovala Brnem, uhynula. Nejspíš ze stresu, tvrdí expert

Samice losa, kterou v pondělí odpoledne odchytili policisté a veterináři na jihu Brna, uhynula. Příčinu smrti odborníci teprve upřesní, ačkoliv podle prvních odhadů samice pošla kvůli vysokému stresu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samici losa odchytili policisté a veterináři až s pomocí uspávací střely z vrtulníku. | Foto: Tomáš Jelen | Zdroj: Český rozhlas

Zvíře zřejmě zabloudilo ze své migrační trasy a dostalo se do města, kde komplikovalo dopravu. Policisté zvíře odchytili až po několika hodinách sledování.

Zásah byl komplikovaný i kvůli tomu, že los se pohyboval v řepkovém poli a veterináři se k němu nemohli s uspávací puškou přiblížit. Podle mluvčího jihomoravských policistů Pavla Švába pomohl až vrtulník.

„Z paluby vrtulníku trefil veterinář zvíře první ranou, a to po několika minutách zkrotlo natolik, že mu odborníci mohli ošetřit drobná zranění,“ uvedl Šváb.

Video: Losí dvojčata se učí chodit

Číst článek

Samice losa měla být vrácena do přírody v jižních Čechách. „Zvíře uhynulo pravděpodobně stresem,“ tvrdí Roman Zajíček z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Právě jižní Čechy, Třeboňsko a Šumava patří do migrační trasy losů. „Výskyt v Brně byl náhodný a nepravděpodobný, nikdo nečekal, že se zvíře dostane nejen na území Brna, ale přímo do městské části Brno-Černovice,“ dodal Zajíček.

Václav Rokyta, Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme