Semínkoven přibývá. Lidem umožní pěstovat mrkev, jakou jedli předci

V Praze nově funguje takzvaná semínkovna. Jedná se o projekt jakési půjčovny semínek, jehož cílem je zachovat rozmanitost odrůd jednotlivých druhů rostlin. Zájemce přijde, vypůjčí si „genetický materiál“, a z toho co vypěstuje, zase část semínek přinese zpátky. Kromě Prahy si lidé mohou přijít pro semínka třeba i do Pardubic, na Kolínsko, na Vyškovsko a další místa přibývají. Ostatně semínkovnu může založit, kdo chce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Semínkovna v Benátské ulici v Praze | Foto: Martin Karlík

Na konci chodby vlevo v přízemí knihovny České botanické společnosti v Benátské ulici v Praze leží šuplík plný papírových obálek.

V těch se přehrabuje Vlastimil Dymler, který plánuje vrhnout se na pěstování a semenaření – jen co se přestěhuje s přítelkyní za Prahu, kde bude mít zahradu.

„Jako dítě jsem semenařil nějaké fazole a takové základní věci, ale do budoucna plánujeme také nějaké bylinky, mám tu třeba šalvěj, levanduli – to jsou také určitě zajímavé věci – takže myslím, že se nebudeme držet jen u té zeleniny, ale půjdeme dál,“ líčí své úmysly.

Přehrát

00:00 / 00:00

V nově otevřené semínkovně v Praze natáčel redaktor Martin Karlík

Semínkovnu může založit vlastně kdokoli a kdykoli – stačí posbírat semínka místních květin nebo zeleniny, popsat, dát je do označené krabice a tu pak umístit třeba v kavárně, na poště, nebo na jiném veřejném místě.

Ne všechen „materiál“ se však hodí takto uchovávat, což se týká i většiny úrody vypěstované z běžně dostupných semen. Zpravidla se totiž jedná o takzvané hybridní osivo.

„Hodně záleží na druhu plodiny, třeba u okurek už nehybridní osivo vůbec nekoupíte v běžných marketech, ale třeba u salátu není problém sehnat nějakou nehybridní odrůdu,“ říká patnáctiletý, ale přesto už zkušený pěstitel Jan Novotný, zakladatel semínkovny v Libenicích u Kolína.

Semínkovnu v Benátské ulici v Praze založila Klára Hrdá, která je iniciátorkou tohoto projektu v Česku. Inspirovala se u „grainothèques“, které fungují ve Francii.

Klára Hrdá je připravená návštěvníkům i poradit. Semenáře bude mimo jiné varovat před úskalími spojenými s takzvanými „vyběhlicemi“.

„Vyběhlice je rostlina, která jde předčasně do květu, nevytvoří tedy tu listovou růžici – týká se to salátu, týká se to třeba i mrkve, která je dvouletá a rozhodně bych ji nedoporučila pro semenaření pro začátečníky. Nicméně u některých mrkví se stane, že třeba vytvoří semena v prvním roce, ale netvoří ten kořen,“ popisuje Hrdá.

Semínkovny kromě Prahy najdou lidé třeba i v Pardubicích, kde jsou hned dvě, další je v Habrovanech na Vyškovsku a do konce roku jich bude v celé České republice nejméně 20. Více informací lze najít na webových stránkách projektu zde.

Semínkovna v Benátské ulici v Praze | Foto: Martin Karlík

Martin Karlík, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme