Sérum proti uštknutí v nemocnicích chybí, podle lékařů to není problém

Většina českých nemocnic nemá k dispozici sérum proti zmijímu jedu. Lidé, které zmije uštkne, se však nemusejí bát. Podle lékařů není nedostatek séra problémem, protože uštknuté je možné ošetřit i jinak. Nebezpečí hrozí jen starým a nemocným lidem, malým dětem nebo alergikům. Že je sérum jediná záchrana, je jednou z rozšířených fám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oproti užovce je zmije kratší robustní had

Oproti užovce je zmije kratší robustní had | Foto: Tomáš Klacek

Lidé mají ze zmijí většinou strach, i když často zbytečně. Tento v Česku zákonem chráněný a jediný zde volně žijící jedovatý had totiž na nikoho sám neútočí.

„Zmije je velice plachý živočich, bezdůvodně nenapadá. Ale je pravda, že když na ni šlápneme nebo se cítí ohrožena, může uštknout,“ říká šumavský zoolog Ivan Lukeš a vyvrací i další údajnou fámu, že se zmije mohou přemnožit:

Přehrát

00:00 / 00:00

Nemocnice sérum proti zmijímu jedu většinou nemají, podle lékařů to ale není problém, zjistil redaktor Lukáš Milota

„Zmije není hmyz, aby se mohla během jednoho roku přemnožit. Je to způsobeno tím, že po pár dnech chladného počasí všichni plazi jako studenokrevní živočichové využívají slunečních paprsků a lidem se zdá, že se najednou zmije přemnožily.“

Nejvíc zmijí je podle něj v močálech a na vlhkých místech, kde žije také velké množství drobných hlodavců, kterými se zmije živí.

Zoolog také radí, jak by se měli lidé chovat, aby se uštknutí vyvarovali: „Když zmiji spatříme, tak se jí vyhnout. Je zbytečné na ni křičet, protože jako všichni plazi i zmije jsou hluché. Nejlepší je zadupat, protože zmije svým tělem vnímá otřesy půdy a zdaleka se nám vyhne, když může.“

Pokud už zmije uštkne, nemělo by se postižené místo vymačkávat ani vysávat. Postiženému je třeba zajistit klid a chlad a přivolat zdravotnickou pomoc.

V nemocnicích chybí séra proti uštknutí zmijí, v nebezpečí jsou hlavně alergici

Číst článek

Podle lékaře anesteziologa Jiřího Choce ze sušické nemocnice, která je spádovou nemocnicí pro velkou část západní Šumavy, uštknutí zmijí zdravého člověka na životě neohrozí: „Ohrožuje pouze velmi staré, velmi nemocné lidi, nebo malé děti, dá se říct batolata.“

Problém prý nastane jen v případě, že se u postiženého projeví alergická reakce. Pak mu lékaři podají léky proti alergii.

Lékař Choc potvrzuje, že ani sušická nemocnice, podobně jako mnohé další v Česku, nemá k dispozici sérum proti zmijímu jedu. Podle něj však prakticky ani není potřeba. „Dnes už medicína dospěla tak daleko, že si bez séra poradí,“ tvrdí Choc.

Sušická nemocnice za rok ošetří jen dva až tři případy. Zatím poslední se stal minulý týden, kdy chalupáře z Horské Kvildy uštkla zmije, když sekal trávu. Také jemu pomohly běžně dostupné léky.

Mirko Kašpar, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme