Setkání s medvědy jsou častá a je třeba se na ně připravit, říká o špicberském případu zoolog Kůs

Výprava českých turistů, kterou napadl v březnu na Špicberkách lední medvěd, musí zaplatit pokutu. Podle norských úřadů členové expedice zanedbali přípravu a musí uhradit v přepočtu asi 30 tisíc korun. Češi medvěda postřelili, později zraněné zvíře zastřelili přivolaní záchranáři. Podle zoologa Evžena Kůse turisté pochybili především v přípravě na výpravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lední medvěd (ilustrační foto) | Zdroj: Stock Exchange

Oficiální špicberské stránky uvádějí, že podle zákona na ochranu životního prostředí má ten, kdo cestuje mimo lidská osídlení, povinnost znát opatření proti útoku ledních medvědů a předcházet nebezpečí tak, aby mohl případný útok odvrátit bez zranění či usmrcení zvířete.

Zoolog Evžen Kůs považuje takové tvrzení za alibistické.

„Jestliže na ně medvěd zaútočil, tak se pochopitelně bránili. To je v podstatě to samé, jako by na Slovensku varovali lidi, že nemají chodit na houby, protože mohou v lese potkat medvědy,“ tvrdí Kůs.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turista, kterého na Špickerkách přepadl medvěd, zaplatí pokutu. O tom, zda udělal chybu, když se před medvědem bránil, hovořil ve vysílání zoolog Evžen Kůs

„Problém je v tom, že lední medvěd je zvíře ohrožené vyhubením a také chráněn podle norských zákonů. Každé usmrcení chráněného živočicha se pak musí nějakým způsobem vysvětlit.“

Lední medvědi kvůli oteplování přicházejí o přirozenou kořist, a tak se stále častěji vydávají do okolí lidských sídel.

Podobný problém je také s medvědy v amerických národních parcích.

Českého turistu na Špicberkách napadl lední medvěd. Zachránila ho kolegyně

Číst článek

Podle Evžena Kůse je tak při cestování třeba se připravit na setkání s divokou šelmou. Informace lze získat u místních úřadů či ze zkušeností polárních expedic.

„V okolí Česka jde nejčastěji o útoky medvědů na Slovensku, těch je v posledních letech opravdu hodně. Ale to je dáno tím, jak člověk proniká do divočiny a do území zvířat,“ dodává Kůs.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme