Severní Amerika čeká hadí invazi

Hroznýši, krajty a anakondy ohrožují Severní Ameriku. Vyplývá to z několikasetstránkové zprávy, v které američtí vědci hodnotí možné následky invaze cizích velkých druhů hadů do přírody Spojených států.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Invazivní samice krajty tygrovité ( Python molurus) ve svém hnízdě na Floridě

Invazivní samice krajty tygrovité ( Python molurus) ve svém hnízdě na Floridě | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, University of Florida

Krajta tygrovaná je domovem v jihovýchodní Asii, ale dnes najdeme početnou populaci těchto velkých hadů i na jižní Floridě, kde se jejich počty odhadují na desítky tisíc. Krajty se neuchylují jen do divočiny, jakou jim nabízejí například mokřady národního parku Everglades. Žijí i ve velkých městech, např. v Miami. Američtí vědci vypracovali rozsáhlou studii, v které se zabývají riziky provázejícími hadí invazi.

Na území Spojených států nežije původní druh velkého hada "škrtiče". Obchodem se zvířaty se však do země dostala nejen krajta tygrovaná, ale i její africké příbuzné krajta písmenková a krajta jihoafrická. K dalším velkým hadím vetřelcům patří krajta mřížkovaná, hroznýš královský a několik druhů anakond. Z domoviny těchto hadů jsou známé případy, kdy velké exempláře napadly člověka. Nejhorší pověst má v tomto ohledu jihoasijská krajta mřížkovaná. Útoky jsou sice velmi vzácné, ale nelze je vyloučit. Američtí vědci považují riziko napadení lidí velkým hadem za srovnatelné s rizikem útoku aligátora.

Hůře než lidé na tom bude americká fauna. Plazi, ptáci ani savci nemají s útokem velkých hadů evolučně žádné zkušenosti. Ve floridských národních parcích už byly pozorovány případy, kdy hadí vetřelci ulovili zástupce kriticky ohrožených ptačích druhů. Američtí vědci v této souvislosti připomínají neúmyslné zavlečení australského hada bojgy hnědé na ostrov Guam, které znamenalo pro tamní faunu naprostou katastrofu. Během čtyřiceti let zmizelo deset z dvanácti původních druhů lesních ptáků, jeden ze dvou druhů místních netopýrů a polovina z místních druhů ještěrek. Zebřičky očividně nehledaly co nejkvalitnějšího partnera, ale snažily se vytvořit pár s partnerem, který se jim více podobal. Podobná snaha je patrná i při výběru životních partnerů u člověka. Proto o nás platí přísloví o vránách, jež sedají k sobě, přímo vrchovatou měrou.

Úspěšně se rozmnožující populaci stačila vytvořit na jihu Floridy nejen krajta tygrovaná, ale i hroznýš královský. V poslední době přibývá důkazů, že si v novém prostředí stejně zdatně vede i krajta písmenková. Vědci konstatují, že jsou proti hadím vetřelcům praktiky bezmocní. Už jen vypátrání hada představuje nelehký úkol, protože zvíře má dokonalé maskovací zbarvení a dovede nehnutě ležet celé hodiny. I když tito hadi dorůstají impozantních rozměrů, bývá jejich odhalení většinou výsledkem šťastné souhry náhod.

Další šíření velkých hadů jihem Spojených států je předmětem bouřlivých diskusí. Podle některých vědců nabízí krajtě tygrované příhodné podmínky poměrně rozsáhlá oblast na jihu USA. Tito odborníci se obávají, že s postupujícím oteplováním klimatu se bude areál hadích vetřelců zvětšovat. Podle jiných herpetologů ale přinese globální oteplení takové změny, které vytlačí velké hady nejen z Floridy, ale ohrozí je dokonce i v jejich domovině.

Jaroslav Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme