Severní ledový oceán bude brzy bez ledu

Severní ledový oceán by mohl být už za deset let v letním období bez ledu. Byl by tak splavný pro námořní dopravu. K tomuto závěru dospěl britský polární odborník Petr Wadhams.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledoborec v Arktidě | Foto: WHOI

Profesor Wadhams z cambrigské univerzity zkoumá Arktické ledy od šedesátých let minulého století. Ve svém referátu v Londýně přednesl výsledky letošního arktického průzkumu který jeho expedice provedla během 435 kilometrů dlouhé namáhavé cesty ledem v nejsevernější oblasti naší planety nad Kanadou.

Členové expedice naměřili průměrnou tloušťku ledových ker 180 centimetrů. Ze všech naměřených hodnot dospěli k závěru, že do dvaceti let by Arktida mohla být v letním období bez ledu - značná část úbytku ledu nastane už do deseti let.

"Je to jako by člověk odklopil severní vršek zeměkoule," poznamenal profesor Wadhams. Znamená to, že Severní ledový oceán by mohl být v létě splavný pro námořní dopravu.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme