Shantiny obrazy mají atmosféru, říká o malující slonici ředitel pražské zoo

Slonice Shanti z pražské zoologické zahrady není úplně obyčejnou slonicí. Účinkovala ve filmu a nyní úspěšně tvoří abstraktní obrazy. Zoo připravila Shanti výstavu s názvem Tvůrčí retrospektiva. Vystavená díla jsou na prodej a výtěžek z akce poputuje na pomoc slonům na Srí Lance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shanti v novém sloninci | Foto: Zoo Praha, Tomáš Adamec

„Shanti je svým způsobem opravdu výjimečná. Když byla slůně, přišla do Československa proto, aby hrála velmi významnou roli ve filmu Poplach v oblacích. Ale především má takovou povahu, že když jsme se rozhodli, že zkusíme se slony malovat, tak ta první a správná volba padla na ni,“ říká ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

37letá Shanti maluje již více než rok a půl. Učení malby probíhalo v etapách a zejména na začátku prý bylo těžké:

„Nejprve ji chovatelka musela hodně přesvědčovat pamlsky, namočit štětec, dát jí ho do chobotu, v počátečních fázích i vést. Postupně se Shanti do jisté míry se svou tvorbou osamostatnila a její díla mají něco do sebe,“ říká Bobek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O malířském umění a chystané výstavě slonice Shanti informoval ředitel pražské zoo Miroslav Bobek

Výstava Tvůrčí retrospektiva připomene hereckou kariéru Shanti a představuje její díla.

„Malby jsou – a to zdůrazňuji – abstraktní. Není to tak, že by zpodobňovala osoby nebo zvířata, ale je to abstrakce, která v sobě nese náladu a atmosféru,“ myslí si Miroslav Bobek.

Originály obrazů jsou ode dneška k vidění v Marthi Gallery v Plzeňské ulici v Praze. V jednom z Gočárových domů v zoo jsou vystaveny reprodukce. Všechna díla jsou na prodej.

„Originály prodáváme za pětimístnou sumu, limitovaná edice reprodukcí je výrazně levnější. Výtěžek by měl být alespoň 250 tisíc korun, za který pořídíme veterinární vybavení – konkrétně ultrazvuk na vyšetřování slonů ve sloní zoologické zahradě v Pinnewale na Srí Lance,“ vysvětluje ředitel zoo.

Výtěžek poputuje k sloním sirotkům

Pinnewala původně vznikla jako sloní útulek pro osiřelá mláďata a pro sloní oběti občanské války. Žije v něm třeba slonice, které chybí část nohy, protože šlápla na minu. Dnes už ale do útulku sirotci nepřicházejí a sloni se tam dál rozmnožují.

Jedna z Shantiných maleb | Foto: Zoo Praha

„Takže je to vlastně sloní zoologická zahrada, které do jisté míry tvoří i takovou zálohu slonů pro případ, že by se na ně tlak v přírodě prudce zvýšil. Pomáhá to popularizovat slony a jejich ochranu na Srí Lance, ale v Pinnewale se i prodávají papírové předměty jako sešity nebo bloky, které jsou vyrobené z papíru ze sloního trusu,“ říká Bobek a dodává:

„Takže my v zoo prodáváme sloní trus, ale na Srí Lance zašli ještě dál.“

Marie Sýkorová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme