Šimpanzi chápou oheň

Většina zvířat reaguje na přítomnost ohně útěkem. Ne tak šimpanzi, kteří ukazují, jaké chování asi předcházelo ovládnutí ohně našimi předky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malí šimpanzi při hře, Kongo-Brazzaville | Foto: Brownswood Recordings

V roce 2006 ohrožovaly savany Senegalu požáry, které vznikaly při vypalování zemědělské půdy. Primatoložka Jill Pruetzová z Iowské univerzity tak měla jedinečnou šanci sledovat chování šimpanzů tváří v tvář ohnivému živlu. Ke svému překvapení zjistila, že pro šimpanze oheň zřejmě nepředstavuje nevypočitatelné nebezpečí, ale věc, u které se dá odhadnout její chování. Šimpanzi se chovali zcela klidně a obezřetně procházeli kolem plamenů nebo odpočívali a pečovali o svou srst. Zdálo se, že umí dobře odhadnout riziko, předpovídat změny v chování ohně a včas na ně zareagovat.

Primatoložka teď ve svém článku v American Journal of Physical Anthropology říká, že k ovládnutí ohně jsou potřebné tři kroky: pochopení ohně a jeho chování, schopnost jeho kontroly a schopnost rozdělávat oheň. Většina zvířat selhává už na prvním kroku - například africké žáby utíkají při prvních zvucích požáru, australští klokánci se začnou chovat zmateně a u slonů stoupá hladina stresového hormonu. Šimpanzi ale svůj strach dokázali potlačit a oheň zřejmě pochopili podobně jako naši předkové.

Zdroj: ScienceNOW, Iowa State University, American Journal of Physical Anthropology

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme