Slavíme Den Země. Připomíná ekologické úspěchy i nedostatky

Nejen lidé mají své svátky, ale i naše planeta má každoročně svůj velký den a ten se koná právě dnes 22. dubna. Den Země se stal největším svátkem životního prostředí na světě. V Česku ho lidé poprvé oslavili v roce 1990.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den Země v Kladně

Den Země v Kladně | Foto: Petr Jindra

Podle programového ředitele Hnutí DUHA Vojtěcha Koteckého se Den Země proměnil z původní agitace v sympatický jarní den s pohodovou rodinnou atmosférou.

„V poslední době to bývají výlety, akce pro rodiny s dětmi, vzdělávací výstavy, přednášky, dny otevřených dveří a podobně. Umožňuje, abychom prožívali naši krajinu, prostředí, ve kterém žijeme, a připomínali si, jak důležité je pro náš život,“ hodnotí.

Mnoho českých akcí ke Dni Země proběhlo už v předchozích dnech, ale i dnes si můžeme mnoho z nich užít, a to po celé České republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Den Země popsal v Ranním Interview programový ředitel Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký

Středočeské muzeum v Roztokách pořádá zajímavý program o vzácných zvířatech Středních Čech. Zoo Ostrava připravila program pro rodiny s dětmi, ale také praktické rady o tom, jak zajistit čisté vytápění bez smogu.

„Observatoř na Milešovce pořádá den otevřených dveří, který je zajímavý nejen programem uvnitř observatoře, ale také tím, že sama observatoř leží uprostřed národní přírodní rezervace,“ upozorňuje Kotecký.

Například ve Spojených státech bude centrem letošního Dne Země tradičně prostranství ve velkém parku National Mall v centru Washingtonu. Ministerstvo životního prostředí tam ve spolupráci s ekologickými firmami nebo například společností National Geographic představí výrobky, které mají šetřit životní prostředí.

Akce Dne Země se však konají i jinde v celé oblasti Washingtonu i v celých Spojených státech. Na programu jsou přednášky a jiný druh osvěty, například také sázení stromků.

Více než čtyřicetiletá tradice

Den Země poprvé slavili v Americe v dubnu 1970. Měl připomenout, jak důležitý je čistý vzduch, řeky nebo zdravá krajina pro každodenní život každého z nás, a měl žádat po politicích, aby schválili důležité ekologické zákony.

„Ochrana životního prostředí se tehdy stala tématem, které si našlo cestu i do amerického Kongresu. Lví podíl na vzniku oslav Dne Země měl také senátor Gaylord Nelson, který se podílel na organizaci prvního Dne Země,“ dodává k historii americký zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Tehdy se k akci připojilo asi 200 milionů Američanů a vznikla důležitá tradice, která pokračuje dodnes a objevila se v řadě dalších zemí včetně České republiky.

„Ten první americký Den Země vedl opravdu na začátku 70. let ke schválení několika klíčových ekologických zákonů – například zákona o čistotě ovzduší nebo o čisté vodě,“ říká Kotecký.

Den země v Krňovicích (4).jpg | Foto: Lukáš Peška

V České republice se podařilo prosadit důležité ekologické zákony na začátku 90. let. Výrazně snížily znečištění vzduchu i řek a pomohly k návratu vzácných druhů zvířat do české krajiny.

Podle Koteckého se naše prostředí výrazně zlepšilo: „Třeba exhalace oxidu siřičitého, který vážně poškozuje naše zdraví, klesly od roku 1990 o 91 procent. Máme díky tomu méně kyselých dešťů a smogu.“

Nicméně prý máme ještě pořád dost práce – některé oblasti každou zimu stále bojují s vážným smogem, oproti například Německu máme mnohem slabší recyklaci odpadu a také naše ekonomika do velké míry závisí na uhelných dolech, na dovozu ropy a zemního plynu.

„Ve srovnání s úspěšnými evropskými zeměmi se nám ještě pořád dostatečně nepodařilo nastartovat nové, čisté technologie, které zajistí nejenom výrobu s menším znečištěním a menší závislost na fosilních palivech, ale také sníží naše účty za vytápění a za spotřebu energií,“ dodává Kotecký.

Vít Pohanka, Martin Mašek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme