Sloni se víc bojí lidí než dynamitu

Dynamitu se nebojíme, ale člověk nám nahání strach. To by o sobě mohli prohlásit pralesní sloni, jejichž domovem otřásají výbuchy spojené s těžbou ropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samec slona pralesního. Jde o samostatný druh. V savanách žije slon africký.

Samec slona pralesního. Jde o samostatný druh. V savanách žije slon africký. | Foto: Miroslav Bobek

Prospektoři, kteří v centrální Africe hledají ložiska ropy, se při práci neobejdou bez dynamitu. Pralesy tak otřásají časté exploze, které ještě doplňuje hluk těžké techniky. Podobné zásahy do ekosystému nemají vliv jenom na hojnost a distribuci živočišných druhů, ale také chování jednotlivých populací. Výzkumníci z Cornell University zkoumali, jak exploze ovlivňují slony pralesní (Loxodonta cyclotis) v Národním parku Loango v Gabonu.

Vypůjčili si přitom „odposlouchávací zařízení“ podobné tomu, jaké mořští biologové používají při akustickém sledování velryb. Vědci pořídili dlouhých 27 000 hodin nahrávek, ze kterých mohli analyzovat, jak výbuchy i další projevy lidské činnosti ovlivní zvukovou komunikaci mezi jednotlivými slony. Pralesní sloni v oblastech nezasažených těžbou ropy jsou aktivní jak v noci, tak přes den. V místech, kam přišli prospektoři, se z nich však stala spíše noční zvířata. Vědci se obávají, že sloni tak budou vystaveni většímu stresu a kompetici o potravu. Změny chování, ke kterým u slonů došlo, přesně kopírují pohyb lidí v lese. Ukazují, že sloni se daleko víc než samotných výbuchů – které jim zřejmě připomínají důvěrně známý zvuk hromu – děsí samotné přítomnosti člověka, který by je mohl chtít lovit.

Zdroj: NewScientist, Conservation Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme