Sněhová Mapa republiky v Krkonoších má před sebou poslední dny

Takzvaná Mapa republiky, unikátní zbytek sněhu na úbočí Studniční hory v Krkonoších, má před sebou už jen poslední dny. Mapa je pojmenovaná podle toho, že svým tvarem připomíná hranice prvorepublikového Československa. Letos sněhová masa vydržela nezvykle dlouho, běžně roztává už v průběhu července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová Mapa republiky na úbočí Studniční hory v Krkonoších | Foto: Radek Drahný, Správa KRNAP

Pravidelná měření provádí správa Krkonošského národního parku od roku 2000. Za třináct sezon sníh na Studničního hoře nejdéle vydržel v roce 2005, a to až do třetí dekády srpna. Letos se překonání tohoto termínu s největší pravděpodobností očekávat nedá.

„Vydrží ještě tak týden. Kdyby to bylo 10 dnů, bylo by to velmi udivující,“ říká mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O Mapě republiky informoval mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný

„I přesto je to ale letos výjimečné, v posledních letech sníh roztával hodně brzy, třeba už v polovině července.“

Bílá pokrývka na úbočí hory je sněhové pole, vrstva není všude stejně silná. „Nejtlustší místo má asi půl metru, směrem ke krajům to klesá. Převážně se ta vrstva pohybuje kolem 20 až 25 centimetrů,“ popisuje Drahný.

Sněhové pole připomíná mapu prvorepublikového Československa, které tvořila dnešní Česká republika, Slovensko a Podkarpatská Rus.

„Zajímavé a vtipné je, že terén je modelován tak, že sníh odtává opravdu podle toho, jak to v historii bylo. Nejprve odtává Podkarpatská Rus, pak Slovensko, Morava, střední Čechy a jako poslední zůstává Praha,“ upozorňuje Drahný.

To, že se sníh na svahu Studniční hory drží tak dlouho, je dáno tamějšími klimatickými podmínkami. „Ten svah je jižní, takže teoreticky by tam měl sníh roztát jak první. Ale v té oblasti foukají hlavně severní větry, které na ten svah nanášejí velké množství sněhu, proto se tam udrží,“ vysvětluje Drahný.

Pokud chtějí lidé Mapu republiky vidět na vlastní oči, ideální je vyrazit z Pece pod Sněžkou přes Petrovy boudy a Výrovku.

„Mapa je ale v první zóně národního parku, kde je vstup do volného terénu zakázán,“ upozorňuje Drahný. Turisté proto mohou mapu pozorovat pouze z turistické cesty.

Petr Medek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme