Sníh z Kilimandžára mizí i kvůli kácení lesů

Na mizení bílého příkrovu Kilimandžára se podle nové studie podepsalo intenzivní kácení lesů na nízko položených úbočích hory.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kilimandžáro

Kilimandžáro | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Paul Shaffner

Sněhová pokrývka na vrcholku nejvyšší africké hory, která Ernesta Hemingwaye inspirovala k napsání povídky Sněhy Kilimandžára, slábne už déle než jedno století. V současnosti se „smrskla“ na pouhých 15 % rozsahu, který měla v roce 1912. Pro některé aktivisty se tak Kilimandžáro stalo symbolem klimatických změn. Pravděpodobné však je, že na mizení sněhu se podílejí i další faktory – například vzduch kolem vrcholku je sušší, což omezuje množství srážek, které by přinášely čerstvý sníh.

Důležitým kouskem skládanky může být deforestace. Tým vědců z Portsmouthské univerzity v letech 2004 až 2008 studoval, jak se po hodinách mění vlhkost v 10 různých úrovních nadmořské výšky hory. Zjistili, že proud vzduchu, který přes den vzniká v zalesněných svazích a stoupá vzhůru, je důležitým zdrojem vlhkosti pro výše položená úbočí a vrcholek hory. Intenzivní kácení stromů během uplynulých dekád mohlo objem vlhkého vzduchu snížit, a nepřímo tak způsobit ztenčení sněhové vrstvy na špičce Kilimandžára.

Zdroj: Global and Planetary Change, New Scientist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme