Sníh z Kilimandžára mizí i kvůli kácení lesů

Na mizení bílého příkrovu Kilimandžára se podle nové studie podepsalo intenzivní kácení lesů na nízko položených úbočích hory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kilimandžáro | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Paul Shaffner

Sněhová pokrývka na vrcholku nejvyšší africké hory, která Ernesta Hemingwaye inspirovala k napsání povídky Sněhy Kilimandžára, slábne už déle než jedno století. V současnosti se „smrskla“ na pouhých 15 % rozsahu, který měla v roce 1912. Pro některé aktivisty se tak Kilimandžáro stalo symbolem klimatických změn. Pravděpodobné však je, že na mizení sněhu se podílejí i další faktory – například vzduch kolem vrcholku je sušší, což omezuje množství srážek, které by přinášely čerstvý sníh.

Důležitým kouskem skládanky může být deforestace. Tým vědců z Portsmouthské univerzity v letech 2004 až 2008 studoval, jak se po hodinách mění vlhkost v 10 různých úrovních nadmořské výšky hory. Zjistili, že proud vzduchu, který přes den vzniká v zalesněných svazích a stoupá vzhůru, je důležitým zdrojem vlhkosti pro výše položená úbočí a vrcholek hory. Intenzivní kácení stromů během uplynulých dekád mohlo objem vlhkého vzduchu snížit, a nepřímo tak způsobit ztenčení sněhové vrstvy na špičce Kilimandžára.

Zdroj: Global and Planetary Change, New Scientist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme