Solární mlok

Vědci vůbec poprvé objevili zelené fotosyntetizující řasy uvnitř buněk obratlovců. Tím, kdo do svých buněk vpustil zelené vetřelce, je severoamerický obojživelník axolotl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Axolotl skvrnitý (Ambystoma maculatum)

Axolotl skvrnitý (Ambystoma maculatum) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Brian Gratwicke

Vajíčka severoamerických mloků axolotlů skvrnitých (Ambystoma maculatum) vypadají jako zelené korálky. Průzračnou, smaragdově zelenou barvu, jim dodávají jednobuněčné řasy Oophilia amblystomatis. Mločí embryo produkuje odpadní látky bohaté na dusík, které se hodí řasám, a ty zase na oplátku zvyšují obsah kyslíku kolem vyvíjejícího se embrya. Tento vztah je známý už delší dobu, ale zatím se předpokládalo, že řasy žijí jen kolem mločího embrya. Biolog Ryan Kerney z kanadské Dalhousie University si však při rutinním zkoumání vajíček axolotlů všiml něčeho zvláštního – zelená barva vycházela nejen z želatinózních kapslí vajíček, ale i ze samotných embryí.

Bližší zkoumání ukázalo, že zelené řasy se uhnízdily uvnitř buněk celého embrya. A co víc, existují náznaky, že tyto řasy svým buňkám přímo dodávají produkty fotosyntézy. Podobné vztahy nejsou nic neobvyklého – jenže u bezobratlých živočichů, jako jsou například korály. U obratlovců je zatím nikdo nepopsal a taková symbióza s řasami byla považována za nemožnou. Imunitní systém obratlovců je mnohem složitější než u bezobratlých a takovou troufalost, jako jsou řasy uvnitř buněk organismu, by podle všeho neměl tolerovat. Smaragdově zelená mločí embrya ale dokazují, že to přece jen jde. Buď embrya svou imunitu dočasně utlumí, nebo ji řasy nějak dokážou obcházet.

Zdroj: Nature News

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme