Soumrak amerických netopýrů

Nad netopýry ze Severní Ameriky se stahují mračna. Houbové onemocnění, které zasáhlo jejich kolonie, by je podle nové studie mohlo na některých místech zcela vyhubit už za pouhých 16 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Netopýr hnědavý

Netopýr hnědavý | Foto: Illinois Natural History Survey

V roce 2006 začaly ve státě New York záhadně a hlavně hromadně hynout netopýři. Všichni byli pokryti bílou plísní a po zimování vypadali k smrti vyhladovělí. Takzvaný syndrom bílého nosu vyvolává chladnomilná houba Geomyces destructans, která nejprve roste na nosech a křídlech netopýrů. Postižení netopýři se budí z hibernace a snaží se povlak plísně odstranit. Problém je, že přitom vyčerpají veškeré zásoby energie a nakonec hynou vyhladověním.

Choroba se rozšířila i do dalších amerických států a zatím byla pozorována u devíti druhů netopýrů. Nejhůře postižení jsou netopýři hnědaví (Myotis lucifugus), v jejichž koloniích úmrtnost dosahuje 73 %. Odborníci na ekologii netopýrů z Bostonské univerzity analyzovali situaci a přišli s velmi nemilosrdnou prognózou. Předpokládají, že kvůli houbovému onemocnění každou zimu zahyne 45 % netopýrů hnědavých. Pokud se tak stane, s 99% pravděpodobností druh na některých místech Spojených států během 16 let zcela vyhyne a bude přežívat pouze v oblastech, které zatím houba nezasáhla.

Netopýři hnědaví konzumují velké množství hmyzu, takže jejich mizení může vyvolat problémy v celém ekosystému. Syndromem bílého nosu budou nepřímo postiženi také zemědělci, kteří budou muset vynakládat větší úsilí na ochranu plodin před žravým hmyzem.

Zdroj: Science Now

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme