Spíš než velké šelmy útočí na ovce v Beskydech toulaví psi, tvrdí studie

Beskydy jsou jedinou lokalitou v České republice, kde se současně vyskytují medvěd, vlk a rys. Pro tamní ovčí stáda však tyto šelmy zásadní hrozbou nejsou. Tvrdí to nová studie vědců a ekologů z Olomouce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ovce

ovce | Foto: stock exchange

Podle studie dosahují roční ztráty zhruba desetiny procenta z celkového počtu chovaných ovcí a koz.

Výzkumníci z Agentury ochrany přírody a krajiny, Hnutí Duha Olomouc a z Univerzity Palackého dvanáct let sledovali pohyb šelem a záznamy o útocích na stáda. Stržené ovce měli podle nich většinou na svědomí toulaví psi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou studii, zaměřenou na útoky šelem na ovce v Beskydech, se zajímal redaktor Roman Verner

Neznamená to však, že by byly ovce před velkými šelmami chráněné, na jejich jídelníček pořád patří.

„Medvěd je všežravec. Rys a vlk se živí masitou potravou – mohou to být přes léto i různí drobní savci, ptáci, v zimě potom nejčastěji pro vlka a rysa je kořistí jelen, divoké prase a srnec. Samozřejmě, pokud najdou v krajině nehlídaná hospodářská zvířata, tak využijí i této potravní nabídky,“ uvedla zooložka Chráněné krajinné oblasti Beskydy Dana Bartošová.

Letos vlci prokazatelně napadli stádo pouze dvakrát. Souvisí to však zřejmě i s jejich počtem.

„Letos je období, kdy vlků v Beskydech je zřejmě minimum, mohou to být dva tři jedinci,“ vysvětlila Bartošová.

Praktické rady týkající se útoků šelem mohou chovatelé ovcí z Beskyd získat třeba od Hnutí Duha nebo od ochránců přírody z Valašského Meziříčí.

„My jsme zejména pro chovatele ovcí vydali celkem pět nejrůznějších útlých publikací, které je poučí o tom, jak chránit svá stáda, a jak případně získat od státu náhradu v případě škody,“ poznamenal jednatel Českého svazu ochránců přírody z Valašského Meziříčí Milan Orálek.

I on potvrzuje poznatky vědců o toulavých psech. „Byla doba, kdy to to šlo v okresech až do stovek. A byl potom problém tu škodu nějakým způsobem tomu chovateli nahradit, protože ze zákona na to nemá nárok,“ uvedl ekolog.

Roman Verner, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme