Srnčí zvěře v Česku neustále ubývá. Mohou za to divočáci i lidé

Zatímco divoká prasata jsou už několik let přemnožená, srnců je v přírodě stále méně. Stavy srnčí zvěře klesají od roku 2011 v celé České republice. Vliv na rozšiřování černé zvěře a úbytek té srnčí má podle odborníků také zemědělská výroba.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nalezená srnka v Zoo Děčín

Nalezená srnka v Zoo Děčín | Foto: Zoo Děčín

„Současný stav je neúnosný. Černá zvěř je přemožená. U srnčí zvěře byl určitý nárůst do určité doby, ale v poslední době, už takové dva roky, sledujeme, že srnčí zvěř ubývá,“ potvrzuje Václav Tlapák z odboru životního prostředí Městského úřadu ve Strakonicích.

Černá zvěř patří mezi všežravce a podle odborníků sní, na co přijde. Navíc nemá přirozené nepřátele, snad až na člověka.

„Takže se neúměrně množí a tím vznikají zároveň škody na polních, lesních kulturách i na zvěři. Protože položený srneček nebo zajíček nebo bažantí hnízdo, když na ně prase přijde, tak to zákonitě sežere,“ vysvětluje Tlapák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jitka Cibulová-Vokatá se zajímala o stavy srnčí a černé zvěře v Česku

Vinu za současný stav ale nesou i řidiči, majitelé neukázněných psů, pytláci nebo zemědělci. Myslivci upozorňují, že řada malých srnčat zemře například při sečení nebo hnojení. Vliv má také nevhodná volba pěstovaných plodin.

„Hodně na svědomí má řepka, přes zimu jediná zelená potrava, a když se toho srnčí zvěř nacpe, tak uhyne. Ona dostane vlastně takový průjem, že se vysílí a padne. Převážná část plodin, které se dneska sejí, je kukuřice, řepka, což je pro prasata ideální – jednak kryt a jednak potrava,“ dodává Tlapák.

Podle myslivců by také pomohlo zmenšení výměr polí a změna dotační politiky státu v pěstování řepky olejky.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme