Staré sýkorčí matky nezvládají svou roli

Životní zkušenosti se sýkorčím matkám zřejmě moc nevyplácejí. Mláďata těch starších totiž umírají daleko častěji než ta, která se vylíhla mladým matkám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýkora koňadra (Parus major)

Sýkora koňadra (Parus major) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Sander van der Molen

Sýkory koňadry (Parus major) se sice mohou dožít až devíti let, ale po dosažení věku dvou let se reprodukční úspěch samic rychle snižuje. Samičky sýkor se každoročně rozmnožují až do relativně vysokého věku a na počátku hnízdní sezóny není mezi hnízdy mladých a starých samiček žádný rozdíl. Vysoký věk matky však jen čeká na to, aby si vybral svou daň. Biologové z Groningenské univerzity zjistili, že krátce poté, co ptáčata vyletí z hnízd do lesa, prudce stoupne úmrtnost v řadách mláďat starých sýkorčích matek.

To, že sýkorčí mláďata dokážou opustit hnízdo, zdaleka neznamená, že jsou soběstačná. Rodiče je musí ještě několik týdnů opatrovat, hlídat a nosit jim krmení. Je pravděpodobné, že starší sýkory tuto mateřskou péči nezvládají tak dobře jako mladé, a jejich mláďata pak mají menší šanci na přežití. Podle vědců se například častěji stávají kořistí krahujcovitých ptáků. Pro sýkory by tedy zřejmě bylo daleko výhodnější soustředit všechnu energii do rozmnožování v prvních dvou letech života. Proč se této strategie nedrží, zatím není jasné.

Otázkou také je, jak se na reprodukčním úspěchu podepisuje věk samců. Dosavadní výzkumy se týkaly pouze samic, které se dají odchytit daleko snadněji než samci. Sýkorčí sameček navíc může mít potomky jak se svou stálou partnerkou, tak s „náhodnými známostmi“. A to výzkum logicky komplikuje.

Zdroj: University of Groningen

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme